Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Podnikatelské dluhy

Denisa Báčová se během mateřské dovolené rozhodla splnit si svůj podnikatelský sen a založila nekuřáckou kavárnu pro rodiče s dětmi, ke které později přibylo i fitness centrum. Podnikání bylo financováno na dluh úvěrem od banky, za který se zaručil manžel paní Báčové. Když bylo potřeba dalších peněz, půjčila si Denisa od rodičů a nakonec si ještě vzala narychlo spotřebitelský úvěr. Kavárna s fitness však stále nevydělává a mladá podnikatelka dluží již dva nájmy. Poradce David Kučera se nejprve snaží vyjednat snížení nájmu, ale bez úspěchu. Podle evidence, kterou si Denisa vede, je třeba vydělat každý měsíc o 48 tisíc korun více, aby se podnikání dostalo na nulu. Při bližší analýze nákladů ale David zjišťuje, že podnikání by už v tuto chvíli mělo přinášet zisk, problémové jsou ale impulsivní nákupy paní Báčové a nepořádek v evidenci. Aby do budoucna bylo možné z podnikání uživit i rodinu, musí paní Báčová rozšířit hodiny cvičení, přilákat nové klienty třeba prostřednictvím lepšího marketingu a proměnlivé nabídky služeb.

Podnikatelská strategie je základ

Stanovuje hlavní myšlenku podnikání, tedy otázku cíle podnikání, zaměření, přidané hodnoty a cílové skupiny. Než se do podnikání pustíte, je třeba si tuto strategii dobře promyslet i s uvážením možného budoucího vývoje. Klást si otázky jako: Pro koho je moje nabídka určena? Jak se bude podnikání dále rozvíjet? Proč to dělám a s jakým cílem?

Podnikatelský plán je nutnost

Žádný podnikatelský záměr se neobejde bez kvalitního finančního plánu, který dopředu stanoví, jaké máme finanční zdroje, s jakými příjmy lze v podnikání počítat, jak bude probíhat splácení úvěrů a z čeho bude generován zisk a rezerva na další investice. Bez finančního plánu nemá smysl s podnikáním vůbec začínat a jeho průběžné vyhodnocování a porovnávání s realitou musí být samozřejmostí.

Neřešte problémy se splácením úvěrů dalším úvěrem

Nejhorší je si na úhradu splátek úvěru vzít další půjčku, třeba spotřebitelský úvěr nebo vybrat na kreditní kartu. Takovým jednáním se roztáčí spirála dluhů, ze které se těžko hledá cesta ven jinak než prudkým navýšením příjmů.

Pozor na méně výhodné půjčky

Každý další úvěr, který si vezmeme na splácení jiného úvěru, může mít horší úrokovou sazbu než úvěr, který chceme novou půjčkou splatit. Zvláště to platí o rychlých půjčkách na telefon či různých úvěrových kartách.

Evidence je základ

Podnikání není možné bez důkladné a bezchybné evidence. Ta musí zaznamenávat toky peněz, zboží, příjmy, výdaje apod. V evidenci by mělo být možné kdykoli vyhledat údaje o daném období a vysledovat trendy.

Myslete na marketing

Zvláště v začátku podnikání je důležitá výrazná informační kampaň, která přiláká nové zákazníky. Ať už se jedná o upoutávky na ulici nebo inzerci.

Je třeba počítat se sezónními výkyvy a tvořit rezervy

Většina podnikání se potýká se sezónními výkyvy, na které je třeba se zvláště připravit. Překlenout je můžete z předem vytvořených rezerv nebo speciální nabídkou, akcí, která zákazníky přiláká i v těchto kritických týdnech či měsících.

V nabídce musí být pořád změna

Invence a inovace je zapotřebí u všech podnikatelů, kteří se na trhu chtějí udržet více než rok. Obměňování nabídky zboží či služeb a umění přijít pravidelně s novým nápadem je klíčem k úspěchu.

Plánujte výdaje

Výdaje nesmí být impulsivní, ale založené na plánech a dopředu prokalkulované. Na konci účetního období by vás v evidenci neměla žádná položka překvapit.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.