Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dluhy a hrozící exekuce

Komunikujte s věřiteli

Nejhorším ze všech řešení je problémy ignorovat a varovné dopisy od institucí zahazovat přímo do koše. Dojděte na pobočku instituce, u které máte dluhy, a situaci proberte, zkuste si vyjednat řešení přijatelné pro obě strany.

Pokuste se předejít exekuci

Necháte–li dluh zajít příliš daleko, do vymáhání pohledávky se pustí exekutor. Ten na základě rozhodnutí soudu může strhnout peníze z vašeho bankovního účtu, vyjednat srážky z platu přímo s vaším zaměstnavatelem nebo zabavit věci u vás doma i další majetek v osobním vlastnictví. Movité předměty se následně prodávají v dražbě. Pokud jste třeba o exekuci nevěděli nebo jste si dokázali opatřit prostředky na úhradu dluhu, můžete ho po zahájení exekuce splatit přímo exekutorovi.

Máte nárok na životní minimum

I v případě, kdy se exekutor dostane k vašemu platu či mzdě, nemůže vás připravit o sto procent příjmů. Vždy máte nárok na životní minimum, které pravidelně zveřejňuje na svých stránkách Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Od ledna minulého roku činí životní minimum pro jednotlivce 3126 Kč, například v případě rodiny se dvěma malými dětmi do šesti let odpovídá životní minimum všech čtyř členů domácnosti částce 8680 Kč. Otázka zajištění bydlení je řešena zvlášť v podobě příspěvků na bydlení.

Usilujte o úpravu splátkového kalendáře

Jakmile nejste schopni náhle z nějakých důvodů splácet úvěry, pokuste se s věřitelem vyjednat změnu splátkového kalendáře. To znamená, že bude například dlužná částka rozložena do více období a vy budete měsíčně splácet méně. Nebo budete po určitý čas splácet pouze úroky a jakmile dojde ke změně ve vaší situaci, tak opět i jistinu. Taková změna ve splátkovém kalendáři ovšem nemusí být zadarmo.

Nedělejte si zbytečné dluhy

Některé dluhy jsou vyloženě zbytečné. Například ty, kdy si vezmete méně výhodný úvěr na úhradu jiné půjčky. Nebo pokud pokutu od dopravního podniku za pár set korun necháte ležet ladem a ona se vyšplhá do tisíců. S úhradami menších dluhů proto pokud možno neváhejte nebo se předem informujte o tom, jakým způsobem porostou, nebudou–li ihned uhrazeny.

Díl zabývající se touto problematikou

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.