Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Splácení úvěrů po úrazu

Pan Bartoš vychovává sám svého šestiletého syna a donedávna pracoval ve stavebnictví. Po srdeční příhodě je ale v částečném invalidním důchodu a čelí problémům se splácením svých půjček. Z vypláceného důchodu a nemocenského příspěvku není schopen splácet úvěry, které se mu nakupily na kreditních kartách, a exekutoři již obstavili jeho účet. Další dluhy má pan Bartoš za plyn nebo u Všeobecné zdravotní pojišťovny. S finančním poradcem se obrací na magistrát s žádostí o sociální dávky, pomoc v hmotné nouzi, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení. Vzhledem k celkovému příjmu pana Bartoše jsou ale šance malé, protože na nutnost splácet dluhy stát ohledy brát nemusí. Nakonec se alespoň podaří vyjednat čas, který může panu Bartošovi pomoci postavit se znovu na nohy a vrátit se do práce, aby byl schopen ze svých příjmů dluhy uhradit.

Na finanční rezervu myslete včas

V době, kdy máte stálé příjmy a jste schopni z nich něco ušetřit, myslete na finanční rezervu. Tu budete ve chvílích nouze potřebovat a pomůže vám překonat několik problematických měsíců.

Zajistěte se pro případ úrazu či nemoci

Různé formy životního a úrazového pojištění umožňují zajištění pro situace, kdy zůstanete kvůli úrazu nebo nemoci bez příjmů. Nyní sice budete zdánlivě „zbytečně“ vydávat několik stokorun měsíčně, v těžkých chvílích ale budete mít nárok na pravidelně vyplácenou částku, umožňující přečkání problémů. Fakt, že pan Bartoš nemyslel včas na finanční rezervu ani zajištění pro svého syna, je hlavní a zásadní příčinou jeho problémů.

Pro živitele a dlužníky je zajištění nutností

Určitou formu zajištění pro případy nemoci, úrazu nebo smrti by měly zvážit všechny rodiny, především se to ale týká těch, na jejichž platu jsou závislé děti nebo další rodinní členové. Podobně podstatné je zajištění pro ty, kteří mají vysoký úvěr, například na dům, a jejichž příjmy jsou základem pro splácení těchto půjček. Zásadní je pojistku správně nastavit, pro vhodné případy a na dostatečnou částku.

Pozor na úročení kreditních karet

Banky nabízí kreditní karty velmi rády, protože v momentě překročení bezúročného období začnou za vypůjčené peníze naskakovat úroky, které často převyšují sazbu 20 % ročně. Na výběr hotovosti z bankomatu se bezúročné období kreditních karet nemusí vůbec vztahovat. Zdánlivě neškodný úvěr ve výši několika desítek tisíc korun se tak může velmi prodražit. U kreditních karet proto využívejte bezúročné období v maximální míře, a pokud skutečně potřebujete půjčit větší částku na delší období, porozhlédněte se po úvěru s výhodnější úrokovou sazbou.

Poptejte se na dávky

Ve skutečně nouzových situacích se zajímejte o nárok na sociální dávky, například o přídavky na dítě, pomoc v hmotné nouzi, příspěvky na bydlení. Dávky bývají podmíněny příjmem nižším než je 2,4 násobek životního minima. Potřebné informace naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR v sekci Státní sociální podpora nebo na příslušných Úřadech práce v místě vašeho bydliště.

Vyjednávejte a získejte čas na splácení

Pokud je nedostatek příjmů a problém s plněním závazků pouze dočasný, vyjednávejte zavčas s věřiteli. Vždy platí, že splacení půjček je i v jejich zájmu, a bývá možné dohodnout se na novém splátkovém kalendáři. Nejhorší možné řešení je problémy ignorovat a doufat, že se o sebe nějak postarají samy.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.