Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Předhypoteční úvěr a ručení

Rodina Kalloových řeší vážný problém předhypotečního úvěru, který si vzali na svůj družstevní byt. Byt měl být do roka převeden do osobního vlastnictví, což se nestalo. Rodina očekávala, že převod zajistí realitní kancelář, nevyzvedla si však ani originál smlouvy s touto kanceláří. Banka již o tři měsíce lhůtu pro převod Kalloovým prodloužila, ani to však nestačí. Finanční poradkyně nakonec Kalloovým zajistí dohodu s bankou, která trvání předhypotečního úvěru prodlouží o celý další rok. Do té doby se snad již rodina stihne s družstvem domluvit a převod uskuteční. Jinak by jí hrozila nutnost byt prodat, ze získaných peněz milionový dluh bance jednorázově splatit a na nový úvěr si pořídit jiné bydlení, lépe již rovnou v osobním vlastnictví.

Nastudujte si smlouvu

Podepisujete-li smlouvu s realitní kanceláří nebo finanční institucí, vždy se ujistěte, že znáte její obsah. Smlouvu si klidně vezměte nejprve domů k prostudování a teprve poté ji podepište.

Originály mějte schované

Vždy si pečlivě uschovejte originál každé smlouvy. Její ztráta může mnohé zkomplikovat, jednak proto, že nebudete schopni dohledat její obsah, a jednak pro nemožnost doložit údaje v ní uvedené.

Hypotéka vyžaduje ručení

Standardní hypoteční úvěr vždy vyžaduje ručení nemovitostí v osobním vlastnictví. V případě neschopnosti splácet úvěr banka tuto nemovitost prodá a uspokojí ze získaných peněz svou pohledávku.

Družstevním bytem ručit nelze

Družstevní byt je ve vlastnictví družstva, a tedy ne lidí, kteří si družstevní podíl koupili. Proto ho nelze využít jako záruku za úvěr, kdy je do katastru vloženo zástavní právo na nemovitost ve prospěch banky. Pro získání klasické hypotéky je tak třeba zastavit bance jinou nemovitost v osobním vlastnictví a nebo zažádat o takzvaný předhypoteční úvěr, který je podmíněn pozdějším převodem kupované nemovitosti do osobního vlastnictví. Převod se dle nastavení předhypotečního úvěru musí zpravidla uskutečnit do jednoho roku nebo do 18 měsíců.

Ověřte si možnost převodu

Než zažádáte o předhypoteční úvěr, ověřte si u družstva, že je byt skutečně připraven na převod do osobního vlastnictví a že je tento převod možné uskutečnit ve stanovené lhůtě.

Problémy řešte včas

Kdykoli se dostanete do potíží, například se splácením úvěru nebo se schopností plnit závazky dané ve smlouvě, bez odkladu se obraťte na příslušnou instituci. Včasné řešení komplikací působí zodpovědně a banka či jiná instituce je mnohem více ochotná vyjít svému klientovi vstříc. Uhrazení dluhu je totiž v zájmu obou stran.

Udělejte si rozpočet

Znáte své příjmy a výdaje a víte jistě, zda budete moci dluh bez problémů splácet? Prvním krokem při zvažování úvěru by měl být sestavený rozpočet mapující veškeré čisté příjmy rodiny a pravidelné i očekávané výdaje. Jen tak si můžete být jisti, že se splátkami nebudou problémy.

Komunikujte, volejte, ptejte se

Pokud očekáváte nějaké služby ze strany realitní kanceláře či jiných institucí na základě určité ústní dohody, ujistěte se, že je opravdu vykoná a že jste obsah dohody pochopili správně.

Vyjednávání je možné

S bankou lze vyjednávat, ale vždy se musí kontaktovat zavčas. Neřešení problémů působí dojmem nízké odpovědnosti za situaci a malou ochotu závazkům dostát. Pokud víte, že se blíží komplikace, s telefonátem nebo návštěvou nečekejte.

Banka může blokovat účty

Neřešení problémů se splácením či dodržením závazků k ničemu nevede, protože banka vám v takovém případě může zablokovat účet, který u ní máte vedený a na který vám sem chodí výplata.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.