Slavná komedie Milana Kundery v interpretaci pražského Činoherního klubu (2010). Hrají: J. Dulava, O. Vetchý, L. Žáčková, M. Procházková, L. Skopalová, D. Šír, J. Břežková, P. Kikinčuk, S. Zindulka, P. Meissel, N. Boudová a další. Divadelní režie L. Smoček. Kamera J. Lebeda. Televizní režie J. Brichcín

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

„Moc je nejsladší, když je úplně nepřiměřená – když blbec vládne moudrému…“ Kunderova hra fraškovitě, až sarkasticky odkrývá v lidech to, co je jejich motorem. Pro někoho je nejdůležitější podřídit se a mít svůj klid, někdo potřebuje k životu moc nad ostatními.

O své komedii Ptákovina říká Milan Kundera, že „je to komedie do té míry nevážná, že je to víc než komedie: že je to ptákovina.“ Její spletitý děj spustí Ředitel, který namaluje ve třídě na tabuli obrázek kosočtverce. A přijde se na to. Nastává vyšetřování a do hry vstupuje také všemocný muž města, Předseda.

Mýty opředená komedie se hrála jen krátce v roce 1969 a od té doby ji u nás nikdo oficiálně neviděl. Až do září roku 2008, kdy ji v pražském Činoherním klubu nastudoval režisér Ladislav Smoček. Moderní a hluboké hře, stejně jako její inscenaci, se dostalo zaslouženého přijetí. A Jaromíru Dulavovi v roli Předsedy i ceny Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon.

Stopáž114 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrFilm