Opera nás baví

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jakub Jan Ryba

(26. 10. 1765 - 8. 4. 1815 Rožmitál pod Třemšínem)

Tento geniální český skladatel, Jakub Jan Ryba, se narodil v kantorské hudební rodině, jeho otec byl výborným varhaníkem, dokonce i komponoval. Ve čtyřech letech Jakub počmáral mnoho papírů, protože „psal noty“, ale protože bylo potřeba papírem a inkoustem šetřit, dostal malý Jakub raději staré housle. Začal na ně hrát tak horlivě, že mu je dospělí museli brát. Jakub k nim ale přilnul tak, že je často tiskl na srdce, objímal a hovořil s nimi, když usínal. Dokonce je i několikrát v týdnu myl.

Když bylo Jakubovi pět, přestěhoval se s rodiči do Nepomuku. V sedmi letech se začal věnovat hudbě vážně, tedy zpíval, cvičil na klavír a na housle. Do školy chodil Jakub s pláčem, protože jeho učitel byl velmi hrubý, žákům nadával a bil je. Takže Jakub se vzdělával hlavně mimo školu, s otcem hrál na varhany, s nepomuckým kaplanem se učil latinsky a řecky. Ve volném čase skládal a četl. V patnácti letech se ho ujal strýc v Praze a Jakub vstoupil do „velkého“ světa. Byl oslněn hudbou v pražských chrámech, myslel jen na hudbu, opisoval si různé skladby, naučil se hrát na violoncello a založili ve škole třídní smyčcové kvarteto. V té době často navštěvoval divadlo. Měl málo peněz, takže si mohl zaplatit jen zadní řady. Aby se úplně oddal hudbě, zachumlal se do pláště tak, že mu koukaly jen uši, a pak se ničím nerušen ponořil do světa hudby.

Jakub usilovně studoval – učil se čtyři jazyky, zdokonaloval se ve hře na několik nástrojů a zkusil také komponovat. A jelikož mu jeho přátelé skladby chválili, pustil se do další práce a během jediného roku napsal mnoho skladeb. O Rybovy skladby byl zájem, zanedlouho se stal známým a otevíraly se před ním další možnosti. Znenadání přišla zpráva od jeho otce: „V Nepomuku se uvolnilo učitelské místo. Přál bych si, aby ses o něj ucházel.“ Jakub se musel rozloučit s vidinou studií na univerzitě, s pražským hudebním životem, s budoucností skladatele. Byl poslušným synem. Opustil gymnázium a vydal se na cestu do Nepomuku. Šel pěšky. Než dorazil, místo již bylo obsazené. A tak Jakub znovu žil u rodičů, věnoval se četbě a hudbě. V Nepomuku nastudovali jeho dvě mše, ale sklidil za ně jen posměch, protože všichni si mysleli, že je opsal od nějakého italského autora. Jakub toužil cestovat, ale než stačil vyrazit, uvolnilo se místo pomocníka učitele v Mníšku pod Brdy. Jeho učitelská dráha pokračovala v Rožmitálu pod Třemšínem, kde byl nejdřív školním zástupcem, potom skutečným učitelem. Zdá se, že se mu učitelování nakonec zalíbilo. Začal tvrdit, že i na malém městě se může něco dobrého dokázat. Po dvou letech se oženil, měl děti a jeho vzdušné hudební zámky se sesypaly jako krabička z karet.

Jakub Jan Ryba učitelem

Věnoval se naplno škole. Založil školní deník, školní knihovnu, knihu cti, knihu hanby, zavedl pevný rozvrh (od 9 – 11 a od 14 – 16 hodin vyučování, od 11 – 12 hodina hudby a zpěvu, od 16 – 17, někdy i do 18 hodin instrumentální hudba).

Jaký plat Ryba jako učitel dostával? Například od vrchnosti ročně 28 zlatých 42 krejcarů, 6 měřic žita, 2 čtvrtce ječmene, 1 čtvrtec hrachu, 5 sudů a 2 vědra piva a jeden soudek patoků z každé várky, 12 sáhů dříví, vůz sena, při každém výlovu jednoho kapra. Od města dostával 5 korců a 3 měřice žita, louku „Pod vrchy“ a pole „Pod Pazdernou“, 4 sáhy dříví. Od rodičů žáků také velikonoční vejce, posvícenské koláče. Něco bylo za hru na svatbách, tancovačkách a pohřbech. Zpočátku se Rybovi dařilo dobře, z vlastního kupoval knihy do školní knihovny, odpouštěl školné nemajetným rodinám.

Přišly zlé časy

Dobu dostatku a spokojenosti vystřídaly zlé časy. Ryba sotva uživil rodinu. Jako regenschori psal po nocích vlastní církevní skladby, k nim často i texty. Rybova rodina se ocitla ve velké finanční nouzi, ačkoli Ryba dělal, co se dalo: učil, hrál v kostele, po nocích komponoval. Tohle velké vypětí mu ale nepřinášelo prospěch finanční, ani zdravotní. V sobotu 8. dubna 1815 nastal den jako všechny ostatní, nic se neměnilo na zavedeném pořádku Rybovy rodiny.

Jakub vstal brzo ráno. Jako vždy políbil svoji ženu, vzal si knížku a odešel z domu na ranní mši. Nikdo na něm nepozoroval nic neobvyklého. Domů se však již nevrátil.

10. dubna jej našli v lese v hustém křoví – odešel ze světa vlastní rukou.

Rybův hudební odkaz

Jakub Jan Ryba byl svou genialitou srovnatelný s jinými světovými hudebními velikány, ale jemu nebylo souzeno stát se skutečným skladatelským profesionálem. Stal se podle otcových rad učitelem. Přesto složil během třiceti dvou let téměř 1500 skladeb. Do současnosti se bohužel zachovalo jen 559.

na obsah dílu

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Ilustrace © Jiří Votruba

Související pořady