Opera nás baví

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 30  
Sdílet
| Poslat odkaz

Figarova svatba

Komická opera napsaná na slova Lorenza da Ponteho. Premiéru měla 1. května 1786 ve Vídni. Viz více na www.theater-wien.at/

První jednání – ve Španělsku na zámku hraběte Almavivy

Figaro se stal komorníkem hraběte Almavivy za odměnu, protože mu kdysi pomohl k sňatku s krásnou a bohatou Rosinou. Teď by se rád oženil s hraběnčinou komornou Zuzankou. Potřebuje však k tomu souhlas svého pána, a ten s povolením svatby stále váhá, protože sám Zuzanku zahrnuje milostnými návrhy. Když se to Figaro dozví, rozzlobí se a vyhrožuje, že hraběti ještě ukáže. Ale ani on není úplné neviňátko. Kdysi si totiž půjčil peníze od Marceliny – hospodyně doktora Bartola (poručníka Rosiny) – a lehkomyslně jí slíbil sňatek. A Marcelinu navádí proti Figarovi její pán – doktor Bartolo, aby se tak Figarovi pomstil za to, že kvůli němu přišel o bohatou nevěstu Rosinu.

Za Zuzankou přichází mladé páže Cherubín a hledá u ní pomoc. Hrabě ho chce vyhnat ze zámku, protože se dozvěděl o jeho sympatiích k hraběnce. Cherubín prosí Zuzanku, aby se za něho přimluvila u hraběnky, a ta u hraběte. Chtěl by na zámku zůstat. Za Zuzankou náhle přichází hrabě Almaviva a Cherubín z hrůzy, aby ho hrabě nenašel, se v pokoji schová na křesle pod přehoz. Nechtěně tak vyslechne, jak Almaviva zve Zuzanku na večerní schůzku v zahradě. Do toho všeho vstupuje ještě učitel hudby, nepřekonatelný intrikán Don Basilio, před nímž se zase musí schovat zase hrabě. Když Basilio začne pomlouvat Cherubína, že chodí s hraběnkou i se Zuzankou, hrabě se rozzuří, nevydrží to a vystoupí z úkrytu. Prohledá pokoj, najde schovaného Cherubína a pak v záchvatu žárlivosti rozhodne, že ho pošle k vojsku.

Druhé jednání – na zámku hraběte Almavivy v hraběnčiných komnatách.

Hraběnku Almavivu trápí manželova nevěra, touží, aby se k ní opět vrátil.

Figaro ve zlosti, že hrabě zve Zuzanku do zahrady a stále váhá se souhlasem k jejich svatbě, vymyslí lest: Chce vrátit hraběnku do náruče jejího manžela, a tak osvobodit Zuzanku od hraběcích návrhů a dosáhnout povolení k svatbě. Nejdříve po Basiliovi pošle hraběti dopis, v němž prozradí, že hraběnka má večer v zahradě s někým schůzku. Pak požádá Zuzanku, aby se na stejný večer smluvila s hrabětem a šla s ním také do zahrady. Cherubína, který zůstal přes hraběcí zákaz na zámku, přemluví, aby se převlékl do Zuzančiných šatů a na schůzku s hrabětem šel on. Cherubín z lásky k hraběnce souhlasí. Právě když se Cherubín za přítomnosti hraběnky a Zuzanky převléká, zabouchá na dveře pokoje žárlivý hrabě Almaviva, vyprovokovaný anonymním dopisem.

Hraběnka, Cherubín i Zuzanka se k smrti vyděsí. Cherubín ale odvážně vyskočí do zahrady.

Hrabě se pokouší dostat do zamčeného pokoje, rozzuřený na nejvyšší míru pak otevře dveře páčidlem. Domnívá se, že objeví hraběnčina milence, místo toho však nachází nevinně se tvářící Zuzanku.

Figaro chce využít rozpaků hraběte a získat od něho potvrzení pro svou svatbu, ale nepodaří se mu to, protože přicházejí Basilio, doktor Bartolo a Marcelina a situaci ještě více komplikují. Marcelina si stěžuje hraběti, že Figaro nedodržel svůj závazek, a trvá na tom, aby si ji Figaro vzal za ženu. K završení všech zmatků přibíhá zahradník Antonio a žaluje, že mu někdo skokem z okna polámal květiny. Figaro využije příhodnou chvíli a všechno bere na sebe. Tím zachraňuje hraběnku i Cherubína.

Třetí jednání – na zámku hraběte Almavivy

Hraběnka se stále ještě nevzdala úmyslu potrestat nevěrného manžela. Přesvědčí Zuzanku, aby slíbila hraběti schůzku, přitom však počítá s tím, že se převleče do Zuzančiných šatů a půjde do parku místo ní.

Ve Figarově osudu dojde k nečekanému zvratu, když se přijde na to, že Figaro je ve skutečnosti dítětem, které bylo kdysi ukradeno Marcelině a Bartolovi.

I Cherubínův osud se mění. Za hrabětem přijde Barberina, dcera zahradníka Antonia, a prosí jej o požehnání k sňatku s Cherubínem. Hrabě prosbu vyslyší.

Jediný Figaro stále nemá nevěstu a ještě k tomu zjistil, že Zuzanka pozvala hraběte na schůzku do parku. Netuší, že k tomu byla donucena hraběnkou.

Čtvrté jednání – v zámeckém parku.

Pomalu se začíná stmívat a v přítmí parku se to hemží nejrůznějšími postavami. Na jedné straně Zuzanka s hraběnkou ve vyměněných šatech a s nimi Marcelina. Jinde schovaný Figaro s Basiliem a Bartolem, kteří mu mají dosvědčit Zuzančinu nevěru.

A zmatky pokračují.

Nejdříve kolem Cherubína. Ten místo své Barberiny potkává hraběnku a v domnění, že je to Zuzanka, ji chce políbit. To rozzuří hraběte. Chce se do Cherubína pustit, ale připlete se mu do cesty Figaro.

Zuzanka převlečená za hraběnku zatím toužebně myslí na Figara a zpívá si:

 „Konečně nastává vytoužená chvíle, kdy spočinu v náruči svého miláčka... Ach, přijď už, nemeškej, vše tu vábí k milostným hrám. Svůj růžový vínek ti chci dát...“

Rozzlobený Figaro ji chce potrestat, proto začne domnělou hraběnku svádět. Brzy poznává převlečenou Zuzanku. Oba se domluví a před hrabětem zahrají komedii. Figaro vyznává Zuzance v převleku vroucnou lásku a Almaviva se třese zlostí. Už to nemůže vydržet a vrhne se na Figara.

Přichází hraběnka v Zuzančiných šatech, a přistihne tak svého manžela při nevěře. Hraběti nezbývá nic jiného než dát souhlas ke svatbě Figara a Zuzanky. Je rád, že mu hraběnka všechny jeho hříchy odpouští.

Všechny omyly se vysvětlily, hrdinové se usmířili a jsou zase šťastni.

na obsah dílu

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Ilustrace © Jiří Votruba

Související pořady