Profesní a životní příběh významné slovenské herečky. Scénář a režie Y. Vavrová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ačkoli natočila desítky jiných filmů, ztvárnila stovky skvělých divadelních postav na jevišti Slovenského národního divadla a pravidelně zářila v dnes legendárních televizních bratislavských pondělcích, ztotožňují si ji, především čeští, ale i slovenští diváci, především s Božskou Emou.

I když by se mohlo zdát, že její cesta mezi hereckou elitu byla, i díky Krejčíkově filmu, jednoduchá, opak je pravdou. Peripetie jejího hereckého osudu byly minimálně klikaté, a to třeba už jen proto, že se nenarodila na Slovensku, ale v bulharské Sofii, v dětství nesnila o herecké kariéře a ze studia herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě chtěla několikrát odejít. A ani poté, co se stala respektovanou členkou Slovenského národního divadla a etablovala se na českém a slovenském filmovém nebi, nebyl její život na zvraty skoupý.
Na začátku 90. let došlo ke zprivatizování Filmových studií na Kolibě, které se vpodstatě rovnalo likvidaci slovenského filmu, a tedy zániku filmových přiležitostí pro slovenské herce. Božidara Turzonovová, stejně jako její kolegové, musela hledat uplatnění jinde. Nástup raného kapitalismu se všemi svými stinnými stránkami poznamenal i její pracovní život, ale také razantně zasáhl do života soukromého.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument