„Člověk se musí těšit, i když není na co“

Jaká byla spolupráce s režisérem Otakáro Schmidtem na Neobyčených životech?

Klikněte pro větší obrázek Na tomto dokumentu si nejvíce cením toho, že je jiný. Mám pocit, že někdy jsou tyhle medailony dost banální, šedivé, všeobecné a nic mě v nich jako diváka nepřekvapí. Oťas je trošku básník a tenhle film tvořil taky tak. Já sama jsem byla od dětství zblázněná do básniček, miluji metaforu a dada humor. V tomto dílku mluvím občas také svým vlastním literárním jazykem. Jsem zvědavá, jak se bude líbit divákům.

Jak často se vracíte zpátky do minulosti a vzpomínáte?

Nemám vzpomínky moc ráda. Žiju pro to, co je teď. Jestli nechcete rychle stárnout, musíte si představit, že čas stojí. Kdybych se zabývala tím, co se mnou bude, dostala bych strach. A taky se snažím nespěchat. Kam taky?

Kde jste si zastavila čas vy?

V dětství. Je mi v něm dobře a tak jsem v něm pořád.

Na co se těšíte?

Ono vlastně není na co (úsměv). Člověk se musí těšit, i když není na co. Jsou lidé, kteří mají těžké nevyléčitelné nemoci, a přesto se těší, že se vyléčí a že tady budou žít. Je zajímavé, že právě zdraví lidé si naříkají a stěžují mnohem víc.

Máte vyhlídnutou nějakou novou divadelní roli?

Klikněte pro větší obrázek Už docela dlouho hledám komediální monodrama. A je to nesnadné. Svět nemá v současné době dostatek dramatiků. Pořád ještě doufám. Třeba se někdo narodí. Je mi líto, že krásný humor, který jsme znali u Vladimíra Menšíka, Miloše Kopeckého, Jirky Sováka nebo Miroslava Horníčka se někam vytratil. Třeba by mu dnes ještě rozuměli.

Není už pro vás herectví unavující?

Vůbec ne. Naopak. Potřebuji ho k životu. Lidem často říkám, že potřebuji pravidelně občerstvit ledviny, játra i mozek. Smějí se, ale já to myslím vážně. Když píšu knihy, jenom sedím. Někdy dlouho. A to se mi po tom hereckém pohybu stýská. Ve svém věku hraju ještě asi šest velkých rolí. Příprava je tvrdá. Měla bych víc odpočívat. Ale já jsem přesvědčená, že je lepší být v jednom kole. Diváci mi často říkají, že to nemůžu vydržet. Ale to si já nesmím dovolit.

Kolik knih máte na svém kontě?

Deset. Kniha Tajnosti herecké a historky rozverné je pro mě velkou událostí. Jezdím s ní po autogramiádách. Nejnovější jedenáctá mi vyjde v květnu. Tahle je vůbec moje první, dvanáct let stará. Je o hvězdách. Opatřila jsem ji novými zkušenostmi, které jsem za tu dobu posbírala. Bude se jmenovat Tajemné síly přírody. Dotýkám se v ní zázraků, které se kolem nás dějí a není dobré je rozluštit. Jejich tajemství respektuji. Knihu mi k mé velké radosti pokřtí 26. května v Luxoru podivní hosté.

Překvapilo mě, že máte ve svém věku velmi dobře fungující webové stránky?

Klikněte pro větší obrázek Mám kamarádku Lenku Novotnou, která se mi o stránky poctivě stará. Já to neumím. Dávám tam leccos i fejetonky. Lidé mi tam píší dopisy, na které jim odpovídám. Vejde se tam všechno možné. Mí diváci vědí, kdy a kde hraju v divadle, kdy mi vychází nová kniha. Jsou kolem nás technické zázraky, které obdivuji, ale bohužel s nimi neumím zacházet. Škoda. Ale co není, může být. Třeba se pokusím. Člověk se má učit pořád.

Rozhovor zpracoval: Jiří Nedvídek