Energy Globe Award 2008

Záznam slavnostního večera z vyhlášení českých „ekologických Oskarů“ moderuje Tomáš Hanák. Účinkují: Vanessa Mae, Aneta Langerová, skupina Kryštof, rakouský sbor Papermoon a duo akrobatů Seiline Vallée & Salvi Salvatore. Režie P. Soukup

Energy Globe Award je nejvýznamnějším světovým oceněním v oblasti ochrany životního prostředí. Pořádá se již osm let a vyznamenává energeticky šetrné projekty. Udílení cen probíhá na celostátní úrovni v 75 zemích a letos poprvé zavítá i do České republiky. Má celkem šest soutěžních kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež a Obec. V každé kategorii budou vyhlášeny tři nejlepší projekty, které budou představeny v rámci slavnostního večera dne 27. listopadu 2008 v Brně. Vítězný projekt v každé kategorii obdrží finanční částku v hodnotě 50 000 Kč. Celkový vítěz, kterého zvolí diváci slavnostního večera, postoupí do mezinárodního finále v Bruselu a bude bojovat o prémii 10 000 EUR.

Energy Globe Award oceňuje ty, kterým není myšlenka ochrany životního prostředí cizí.

Každý jednotlivec, domácnost, firma, obec či město, instituce nebo sdružení v České republice měli možnost přihlásit vlastní realizovaný energeticky úsporný projekt a ukázat, že pro řadu ekologických problémů mohou existovat vhodná řešení. Stačí jeden příklad za všechny. V Rakousku vyhrála minulý rok v kategorii Voda malá regionální firma, která se zabývá čistěním koberců. Její pracovníci hledali způsob, jak odbourat škodlivé látky v odpadní vodě z vysavačů. Zjistili, že umístěním mikrobů z kyselého zelí do náplně s vodou u vysavače bude odpadní voda z koberců pročištěna tak, že při vylití do přírody neobsahuje již žádné škodlivé látky. Mikrobi převzali roli biologické čističky vody.

Hodnocení projektů koordinuje nezávislá instituce specializující se na oblast energetických úspor, obnovitelných zdrojů a ekologických témat.

Česká televize odvysílá záznam slavnostního večera v pátek 28. listopadu na ČT2 od 21 hodin. Moderovat ho bude Tomáš Hanák a svými vystoupeními ho zpestří Vanessa Mae, Aneta Langerová, skupina Kryštof, rakouský sbor Papermoon a duo akrobatů Seiline Vallée & Salvi Salvatore.

Stopáž55 minut
Rok výroby 2008
 P
ŽánrZábava