Mistrovství světa v hokeji je již 50 let v našem programu

Vysílání MS v hokeji zažilo v naší televizní historii dva starty. V roce 1956 se zdařil pokus nabídnout prvním divákům hokejové zápasy z Olympijských her v Cortině d´Ampezzo. Ale skutečný začátek pravidelného vysílání šampionátu patří k roku 1959, kdy Čs. televize vyráběla přímé přenosy z MS pořádaného v devíti českých a slovenských městech. 

První zázrak televizní techniky, tedy transfokátor, ohromoval televizní publikum. Plynulá změna velikosti záběru se výborně hodila právě při snímání sportu. Poprvé žasli diváci při přenosech z Cortiny, zejména však při MS 1959. Slavný Vlachův gól s emotivním nájezdem na detail puku klouzajícího zvolna do opuštěné kanadské brány – to byl zážitek!

Opakovaný televizní záběr se usadil v přímých přenosech z hokejových utkání MS 1969 ve Stockholmu. Někteří diváci byli zprvu zmateni, domnívali se, že viděli další branku. Komentátor měl proto za úkol upozornit „nyní vidíte záznam předchozí akce“. Později si diváci zvykli na blikající písmenko „R“ v horním rohu obrazovky. Čs. televize připravovala zařízení MVR-15 už na MS v roce 1967, které se hrálo ve Vídni. Rakouská televize se před turnajem dostala do sporu se zadavateli reklamy a při hrozbě, že nevyrobí signál, vyzvala federace ČST, aby byla připravena jako záloha.

Televizní rekordy, které v programu „vytvořilo“ MS v hokeji, leckoho překvapí. Na jeden z nejzajímavějších se v době peoplemetrů téměř zapomnělo. Utkání o titul ČSSR - SSSR 3-2 na MS v Praze 1972 sledoval největší počet dospělých diváků (podle tehdejší metody deníkového průzkumu) v historii televize u nás.

Televizní znělka mistrovství už vypadala všelijak. Ale pouze jedna z nich zaujala šéfy mezinárodní federace tak, že pánové uvažovali o jejím trvalém používání jako „věčné hymny hokejového šampionátu.“ Byla to fanfára s jednoduchým znakem mistrovství, kterou připravili pořadatelé v Praze 1978.

Poslední velký turnaj, který u nás „nikdo neviděl“, byly ZOH v Lake Placid 1980. ČST se podle oficiální verze „nedohodla na ceně TV - práv“.

První živé studio MS vyzkoušela Nova během turnaje v roce 1999. Česká televize používala studio k hokejovým zápasům při olympijských hrách (od roku 1994), v letech 2004 - 2007 se jí podařilo umístit dobře vybavené studiu přímo v dějišti MS. Za hokejový program z MS 2005 ve Vídni dostala ČT zvláštní uznání Mezinárodní hokejové federace.

Česká televize v roce 2004 v Praze a Ostravě poslední národní stanicí, která vyráběla a přenášela TV signál. Poslední čtyři šampionáty snímá hru švédská firma Viasat, vysílací tým vede kanadský režisér Henry Irizawa.

Za 50 let se u mikrofonu vystřídalo zhruba 25 hokejových komentátorů. V roce 1956 začali Vít Holubec a Miloš Zouhar. Mnohé diváky asi překvapí, že v 60. letech byl televizní hokejovou jedničkou Luboš Pecháček, který se v roce 1969 přeškolil na výborného komentátora motoristických soutěží. Jeho dva následovníci, Vladimír Vácha a Luděk Brábník, byli od hokejových zápasů odříznuti z politických důvodů. Nějaký čas v hokeji znovu zaskakovali Vít Holubec a Karol Polák, na přelomu 70. a 80. let také Štěpán Škorpil. V roce 1977 se přidal Jan Slepička, který objel všechny šampionáty v 80. letech.

Petr Vichnar po listopadové revoluci překonal všechny rekordy, komentoval na 15 mistrovstvích světa (poprvé 1985 v Praze, naposled ve Vídni 2005, od roku 2006 uvádí studio MS). Právě letos ho překonává Robert Záruba, který bude ve Švýcarsku komentovat své šestnácté MS.

Robert Záruba se letos stane největším vytrvalcem mezi všemi letos zúčastněnými žurnalisty, když bude akreditován na osmnáctém MS v řadě (poprvé 1992 v Praze, v letech 1998 a 99 jako reportér, TV - práva patřila Nově). Českým rekordmanem všech dob je rozhlasový reportér Stanislav Sigmund, který se zúčastnil 28 šampionátů (naposled 1982).

Tzv. dělený komentář používá Česká televize počínaje mistrovstvím 2001. Popis hlavního komentátora doplňuje svými postřehy expert - komentátor. V této roli se nejčastěji předvedl Martin Hosták, který se do hokejového programu z MS zapojí podeváté.

Začátky zápasů se od posledního MS v Česku, tedy už šestý rok, drží „ve čtvrt“, předzápasový program startuje v televizích ve většině zemí „v celou“. Návrh České televize (který ovšem používají už dávno programy především v severní Americe) se paradoxně uplatnil na MS a nikoli v domácích ligových soutěžích.

Pavel Pospíšil režíroval tři pražská mistrovství v letech 1972, 1978 a 1985. Zatímco v prvním případě považoval za úspěch rozmístění detailových kamer těsně za plexiskla, ve druhém už rozpracoval uvedení nezbytných časových údajů do hlavního záběru.

Televizní technika určila v roce 2003 mistra světa. V prodloužení finále v Helsinkách dopravil Kanaďan Anson Carter puk do švédské brány, ale český rozhodčí Vladimír Šindler potřeboval zjistit, zda puk skutečně přešel přes čáru celým objemem. Český videorozhodčí Pavel Halas si vyžádal zvětšení nejpřehlednějšího záběru lupou – a doporučil branku uznat. Kanada získala zlato.

141 hokejových TV - utkání nabídne Česká televize celkem v sezoně 2008-09. V tomto součtu je program Extraligy, 1. ligy, Ligy mistrů, Euro Hockey Tour a MS. Pro srovnání, před deseti lety, během ročníku 1998 - 99 nabídly ČT, Nova a Prima dohromady 79 TV - utkání.

TV – práva na MS vlastnila kromě tří let (1998 - 2000) vždy Česká a před tím Čs. televize. Podle současné vysílací smlouvy bude ČT vysílat MS do roku 2011, kdy se hraje v Bratislavě a Košicích.