Německá okupace znamenala pro Jana Smudka začátek jeho osobní války s Říší. První obětí se stal německý policista

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o „československých“ hrdinech, na které se často velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali úplně neznámými, pokračuje dokumentem:

Nepolapitelný Jan
Jan Smudek se zapojil do protiněmeckého nekomunistického odboje už v roce 1939. Z mladého skauta se postupně stala legenda. „Nepolapitelný Jan“, jehož příběh inspiroval dokonce filmové tvůrce v zahraničí – filmy Nepolapitelný Jan (SSSR) a Casablanca (USA). V roce 1940 unikl při zatýkání gestapu. Protektorátní německá policie po něm vyhlásila celostátní pátrání. Smudkovi se poté podařilo opustit protektorát a vstoupil do zahraniční armády; bojoval ve Francii a v Anglii. Po válce byl sice oslavován jako hrdina, ale komunisté v něm viděli potenciálního nepřítele a hledali cestu k jeho likvidaci. Svou legendu nepolapitelnosti završil útěkem z komunistického Československa. Do vlasti se vrátil až po roce 1989.
Připravili: režie Václav Křístek, scénář Vladimír Kučera, odborná spolupráce Stanislav Kokoška, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
ŽánrMagazín