Nad hlavou hvězdy, srp a kladivo

Dokumentární mozaika o zdánlivě nepodstatných detailech dětství, prožitém v 50. letech minulého století. Scénář a režie J. Císařovský

Režisér Josef Císařovský se v autobiografickém, poeticky laděném dokumentárním filmu vrací do krajiny svého dětství, které prožíval v 50. letech. Prostřednictvím detailů a zdánlivě nevýznamných událostí postupně nasáváme atmosféru doby, prožité zvídavým klukem v pražských Strašnicích. Pro dítě v vyrůstající v 50. letech jako by zrůdnost tehdejšího politického systému neexistovala. Snad jen občas pronikala na okraj dětského světa prostřednictvím groteskních, zdánlivě bezvýznamných událostí.

Krajina dětství je poodhalována prostřednictvím fantaskních obrazů, oživených vzpomínek, výpovědí režisérových souputníků, spolužáků, známých a také nejbližší rodiny. Opět si připomeneme dobu, kdy po ulicích ještě nejezdila auta, kdy exotika dýchala pouze z poštovních známek a kdy do vesmíru letěla Lajka. Čím a jak skutečně končí dětství?

Režisér zkoumá svou paměť jako pramen, který mu pomáhá nasměrovat kroky. Pramen, který rozhoduje, zda budeme volit dobro či zlo, zda budeme slušní, i když se nikdo nedívá.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrDokument