Zavede vás miliony světelných let od domova. Ale pustí vás zase zpátky? Americký dobrodružný film (1994). Hrají: K. Russell, J. Spader, J. Davidson, V. Lindforsová, A. Cruz, M. Avitalová, L. Rippy a další. Režie Roland Emmerich

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Německý režisér Roland Emmerich (nar. 1955) se do Hollywoodu dostal na pozvání producenta Maria Kassara a už tu zůstal. Právě snímek Hvězdná brána (1994), který se stal celkem překvapivým hitem, mu umožnil se etablovat ve vytoužené továrně na sny, kterou od té doby pomáhal přetvářet ve velkovýrobnu nákladných blockbusterů (Den nezávislosti, Godzilla, Patriot, Den poté, 10 000 př. n. l., 2012).

Hvězdná brána vznikla podle scénáře, který Emmerich napsal se svým partnerem v produkční společnosti Centropolis Deanem Devlinem. Vypráví o objevení záhadného artefaktu při vykopávkách v egyptské Gize, jenž je ve skutečnosti „hvězdnou bránou“, průchodem do vzdáleného světa podobného Zemi. Expedice americké armády (která se pochopitelně artefaktu zmocnila), vedená plukovníkem O’Neillem (Kurt Russell), má prozkoumat onen neznámý svět a zjistit, zda brána funguje obousměrně. Jejím členem je vedle vojáků i civilista, mladý egyptolog Jackson (James Spader), který rozluštil neznámé znaky na bráně, a tak v podstatě odhalil její funkci. Na „druhé straně“ se setkávají s méně vyspělou civilizací (podobnou té pozemské ve starém Egyptě), jež je utlačována pokročilejší mimozemskou rasou.
Emmerich zkombinoval prvky sci-fi s dobrodružným žánrem a vytvořil natolik přesvědčivý „paralelní svět“, že vyprovokoval natočení stejnojmenného televizního seriálu, který vydržel neuvěřitelných deset sezon (1997–2007).
Hlavní role O’Neilla a Jacksona v seriálu převzali Richard Dean Anderson (známý jako MacGyver) a Michael Shanks.

Originální názevStargate
Stopáž117 minut
Rok výroby 1994
 ST
ŽánrFilm