Pět lupičů a stará dáma

Podceňovat bystrou důchodkyni se nevyplácí. Klasická britská kriminální komedie s Alecem Guinnessem a Peterem Sellersem v hlavních rolích (1955). Dále hrají: C. Parker, H. Lom, K. Johnsonová a další. Režie Alexander Mackendrick

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Příjemná starší dáma, paní Wilberforceová, která bydlí ve starém domě viktoriánského stylu v Londýně, má ráda společnost a své papoušky. Její důvěry a ochoty využije falešný profesor hudby Marcus, který si u ní pronajme celé první patro. Paní Wilberforceová s radostí naslouchá vážné hudbě, která zní kdykoliv profesora navštíví jeho čtyři přátelé. Zpočátku netuší, že to nejsou muzikanti, ale dobře sehraná parta zločinců. Profesor, jenž je rozvážným vedoucím celého gangu, plánuje vyloupení banky a zdá se, že vše půjde hladce. Podnájem u nenápadné vdovy vylučuje jakékoliv podezření a je ideálním místem pro rozdělení ukradených peněz. Dáma je však bystřejší, než se zdá, a chování muzikantů se jí zdá čím dál podivnější. Když se dozví, jak se věci skutečně mají, je rozhodnuta se zachovat spravedlivě a čestně.

Film režiséra Alexandra Mackendricka je jedním z klenotů žánru, který kombinuje situační humor s kriminálními prvky. Přesné načasování gagů, zdařilé masky i vizuální stránka svědčí o erudici britských tvůrců, kteří přesně věděli, co tento film potřebuje. Důraz na postavy příběhu, které jsou prezentovány jako karikatury, podporuje výtečné obsazení v čele s Alecem Guinnessem v roli zlovolného profesora Marcuse. Katie Johnsonová pojala paní Wilberforceovou jako živou karikaturu dobrosrdečné babičky s povědomým chováním a zvyky. Ve vedlejších rolích září mimo jiné Herbert Lom a Peter Sellers, kteří se o několik let později setkali jako protihráči ve filmech o Růžovém panterovi. I po více než půl století přináší tato komedie plná skvělých hereckých výkonů a jemného humoru ryzí zábavu.

* 2. 4. 1914

† 5. 8. 2000


* 8. 9. 1925

† 24. 7. 1980


Originální názevThe Ladykillers
Stopáž87 minut
Rok výroby 1955
 ST
ŽánrFilm