Naučte je chytat ryby

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pomohou rybníky africkému zemědělství? Dokumentární film o jednoduchém nápadu, který by mohl být receptem na řešení řady problémů. Scénář Z. Fiala, režie P. Bezouška.

Zemědělství na africkém kontinentu se potýká s čím dál většími problémy. Ubývá vody, období sucha jsou stále delší a vyprahlejší, půda je vyčerpaná a poničená erozemi. Sklizně jsou tak rod od roku menší a nákladnější a nestačí pokrýt potřeby narůstajícího počtu strávníků. Jak zastavit tento strmý pád?

O jedno z možných řešení se pokouší projekt BOMOSA financovaný Evropskou unií. Jeho cílem je pomoci jednotlivým vesnickým komunitám v zakládání rybníků a následném chovu ryb. Tato činnost je pro obyvatele vesnic výnosnější než tradiční zemědělství, přináší jim hodnotnou stravu a zároveň má významnou ekologickou funkci, neboť pomáhá udržet vodu v krajině. Na projektu spolupracují společně s dalšími evropskými a africkými vědci také experti z České republiky, kteří učí domorodé obyvatele vyhledávat vhodné vodní lokality s pomocí satelitních snímků.

Dokumentární film Zbyňka Fialy a Pavla Bezoušky nás zavede na řadu míst na území Keni, Ugandy a Etiopie, kde se BOMOSA realizuje. Dozvíme se nejen to, jak je projekt v jednotlivých vesnicích přijímán a s jakými obtížemi se potýká, ale seznámíme se také se širšími souvislostmi a vzájemným propojením ekologických, ekonomických a sociálních problémů současné Afriky. Právě o jejich řešení na úrovni jednotlivých lokalit projekt BOMOSA usiluje.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Jonas 7. 6. 2009 09:18

  S jejich mentalitou

  danou geny takove akce nanestesti musim povazovat za uplne zbytecne. Nasypalo …

 • jirka 6. 6. 2009 16:44

  Obdivuji

  Obdivuji lidi, kteri se zapojuji do techto programu. Je to vic nez jen odvaha …

 • Petr B Rysanek 4. 6. 2009 23:56

  Myslim ze by nebylo na skodu pridat na konci tohodle poradu cislo konta na nej…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 58 minut – Rok výroby: 2008 – P  ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Příběhy z Afriky