Stavět budeme i na jiných planetách. Už nyní existují projekty stálých i mobilních objektů, v nichž budou bydlet a pracovat lidé. Například robotický a pilotovaný průzkum Marsu se připravvuje už na rok 2030. Rakouský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V budoucnosti očekáváme dlouhé lety s lidskou posádkou. Pro ně nebude důležité jen to, aby inženýři zkonstruovali funkční stroj, kosmickou loď, biosféru. Pro astronauty se také musí vytvořit patřičný životní prostor. Zde se budou odborníci opírat o zkušenosti, které získali např. na mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Barbara Imhofová je kosmická architektka. Pravidelně se účastní mezinárodních konferencí o kosmických letech s lidskou posádkou. Jinak má zcela pozemskou architektonickou kancelář ve druhém vídeňském okresu. Momentálně pracuje na výstavě o kosmických stanicích. Když padne slovo vesmír, je Barbara Imhofová v Rakousku první, na koho se obrátit. Ať už se jedná o architekturu výstavních expozic, design nebo výzkum. Zároveň soustavně pracuje jako architektka pro Evropskou kosmickou agenturu, mimo jiné je rovněž expertem na Auroru, evropský program na robotický a případně i pilotovaný průzkum Měsíce a Marsu.

Originální názevSpace architecture
Stopáž45 minut
 ST 4:3
ŽánrDokument