Tváří v tvář problému. Problémy kolem sociálních dávek. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: T. Šponar, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Téměř pětina lidí v Česku je podle expertů fakticky ohrožena chudobou. Dalších zhruba 700 tisíc lidí se pohybuje jen těsně nad hranicí chudoby. Tito lidé spoléhají na to, že jim stát podá pomocnou ruku v podobě sociálních dávek.

Ale je tomu opravdu tak? Dosáhnou na ně všichni, kteří je potřebují?

Žádat o sociální dávky není nic jednoduchého. Je k tomu potřeba spousta potvrzení, žadatel musí být pravidelným a bezúhonným plátcem všech služeb, o některé dávky se musí žádat každý měsíc. Agenda je tedy velmi složitá. Na druhou stranu se ozývají kritické hlasy, že jsou tyto dávky zneužívány a že se nedostatečně kontrolují.

Dalším nemalým problémem je zpožďování výplat těchto dávek. Sociálně potřební nemají žádné finanční polštáře, a jedno zpoždění pro ně může být fatální.

Jak si poradí s těmito problémy nová vláda? Má pro nás nějaká řešení?

Hosté: Alena Gajdůšková – místopředsedkyně ČSSD, Marie Bílková – generální ředitelůka ÚP ČR, Dan Jiránek – předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna, markéta Viehmannová – vedoucí Azylového domu v Horních Počernicích, Jan Milota – sociální pracovník organizace IQ Roma servis, občan Miloš Berounský.

Anketa

Dosáhnou podle vás na dávky všichni, kteří je potřebují?

12 % 19 hl. ano 86 % 131 hl. ne 2 % 3 hl. nevím Celkem 153 hlasy
Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 L HD