Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, zda dokáží výběry přes bankomat zabránit zneužívání sociálních dávek, zda bude sociální karta adekvátní náhradou za průkazy ZTP, a dalších otázkách týkajících se systému sociálních karet.

Diskutovat budou: Jaromír Drábek – ministr práce a sociálních věcí, Dr. Zdeněk Pernes – předseda Rady seniorů, Patrik Nacher – bankovní expert a další.

Jaromír Drábek na svém ministerstvu chystá změny, které opět vzbudily negativní emoce. Prvním krokem bylo možná neuvážené prohlášení, že senioři budou dostávat důchody na účet a budou si ho muset vybírat přes bankomaty. Toto oznámení vyvolalo vlnu nevole nejen u občanů, opozice, ale dokonce i u koaličních partnerů v čele s premiérem Nečasem. Ministerstvo prohlásilo, že tuto povinnost nikdy nedeklarovalo a důchody se budou nadále vyplácet tak, jak byli senioři zvyklí, tedy pokud budou chtít.

Tzv. sociální kartou budou platit pouze ti, kteří pobírají sociální dávky a zneužívají je. Sociální kartu by měli používat všichni, kteří pobírají nezdanitelné sociální dávky. Zároveň by tato karta měla nahradit i průkaz ZTP, což se nelíbí ani zdravotně handicapovaným. MPSV tvrdí, že tento systém zjednoduší a zpřehlední systém sociální ochrany, sníží administrativní zátěž a zvýší komfort pro občany, kteří tento systém využívají. Výplata sociálních dávek se sjednotí a bude se vyplácet z jednoho místa, tedy z Úřadu práce ČR. Ministr ujišťuje, že ke snížení dostupnosti nedojde, čehož se nejvíce obávají senioři a zdravotně handicapovaní z menších měst a obcí.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2011
 L