Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat na téma, zda budete mít tisíce na péči špičkového lékaře, jak dlouho budou méně movití občané čekat na operace a co se stane, když odmítnete navržený postup léčby.

Diskutovat budou: prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. – chirurg, MUDr. Vladimír Dvořák – předseda České gynekologické a porodnické společnosti, prof. MUDr. Roman Prymula, Ph.D. – ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, Luboš Olejár – prezident Svazu pacientů a další.

Lékaři a nemocnice se radují, pacienti již méně. Konečně je v dohlednu jedna ze součástí zdravotnické reformy – nadstandardy, hlavně ta část, kdy si pacient bude moci připlatit za špičkového lékaře. Vše se mělo spustit v dubnu, ale nyní Ministerstvo zdravontictví dalo zpátečku. Bojí se totiž Ústavního soudu. Ke zpoždění by mělo dojít o několik měsíců, to radí ministrovi Hegerovi právníci ministerstva.

Právníci tvrdí, že nelze vydat jen pokyn pro nemocnice, ale že to musí být ošetřeno zákonem. Jde o to, že lidé, kteří se nedostanou např. k primáři, mohou tuto praxi napadnout s tím, že se jim nedostalo léčby jen kvůli tomu, že si dostatečně nezaplatili. Přitom je jasné, že tato praxe probíhá už léta, jen to není nikde legalizované. Proto by peníze šly rovnou do kasy nemocnice, která by se dělila s vybraným odborníkem.

Další novinkou, která se od dubna objeví v zákoně o zdravotních službách, je, že pokud nebude pacient bezmezně dodržovat lékařské rady a postupy, může ho lékař vykázat ze své evidence a odmítnout ho léčit. Může k tomu dojít velmi snadno. Lékař vám předepíše lék, vy v lékárně zjistíte, že ho nemůžete doplatit, protože je doplatek pro vás příliš vysoký a necháte ho v lékárně. Ale lékař vám klidně může sdělit, že když nerespektujete jeho rady, nechce vás léčit. Lékaři tvrdí, že je to v pořádku, protože konečně bude mít i pacient podle zákona zodpovědnost za své zdraví.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2012
 L HD