Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, proč nás opět čeká zdražení vody, když se její spotřeba rok od roku snižuje.

Diskutovat budou: Petr Skokan – poslanec VV a předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti, Miroslava Melounová – výkonná ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, Dan Jiránek – předseda Svazu měst a obcí a starosta Kladna, Robert Axamit – místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, Svatopluk Kvaizar – člen rady města Mladá Boleslav a bývalý primátor a další.

Města a obce musejí postavit moderní čističky za miliony korun. Vyplývá to z nařízení Evropské unie, které před lety dohodla vláda. Na tyto zvýšené náklady jim byla přislíbena dotace, na kterou příští rok většina z nich nedosáhne. Evropská komise se totiž nechala slyšet, že bude pečlivě kontrolovat, komu dotace přidělí a komu ne. Některá města a obce tak přijdou o miliardy korun. Komise prý nechce přispívat na dividendu – tedy na podíl na zisku – soukromých firem, které mají vodovodní sítě od měst a obcí pronajaté. Kritizuje nevýhodně uzavřené smlouvy mezi majiteli a soukromými společnostmi. Svým rozhodnutím chce zabránit odlivu evropských peněz do zahraničních firem. Pro spotřebitele to znamená, že budou muset za vodu zaplatit více. To, že většina měst a obcí na dotace nedosáhne, neodnese tedy opět nikdo jiný než občan.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2011
 L HD