Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat na téma, jak se změní pravidla pro nezaměstnané od 1. 1. 2012, zda se stane se povinná veřejná služba dobrou motivací k hledání práce, zda toto opatření pomůže zlikvidovat práci na černo nebo naopak se tento zákon stane živnou půdou pro nelegální zaměstnávání a co se stane, když veřejné práce odmítnete.

Diskutovat budou: Jaromír Drábek – ministr práce a sociálních věci, Bohumír Dufek – předseda Asociace samostatných odborů a další hosté.

Pokud bude člověk veden v evidenci úřadu práce a odmítne bez vážného důvodu vykonávat veřejnou službu v rozsahu až do 20 hodin týdně, bude z evidence vyřazen. Přijde tak o podporu v nezaměstnanosti a o dávky v hmotné nouzi. Institut veřejné služby bude nově převedený z obcí na úřady práce. Podle MPSV nejde o represivní nástroj, ale jde o to, aby nezaměstnaný neztratil pracovní návyky a pocit potřebnosti. Navíc pak tito lidé mohou dostat trvalé zaměstnání. Zároveň by tato povinnost měla zamezit práci na černo. Kvůli nelegálnímu zaměstnání dochází každoročně k mnohamiliardovým únikům v oblasti pojistného i daní. Stát vyplácí dávky i těm, kteří na ně nemají nárok, protože mají nepřiznaný příjem a doplácí na to všichni daňoví poplatníci.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2011
 L HD