Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, jak na tom budou velká města po novém rozpočtovém určení daní, jak si polepší města malá a obce, zda lidé důvěřují místní samosprávám, že dobře hospodaří s obecními penězi apod.

Diskutovat budou: Petr Gazdík – poslanec TOP 09 a předseda Hnutí Starostové a nezávislí, Petr Kajnar (ČSSD) – primátor města Ostrava, Jaroslav Kubera – senátor a primátor města Teplice a další.

Rozpočtové určení daní – tři slova, o která se v těchto dnech bojuje. Velmi jednoduše řečeno jde o to, kolik které město a obec dostane ze státních peněz. Nejvíc peněz dostávají čtyři města – Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Starostové menších měst a obcí již léta chtějí více peněz a až letos to vypadá, že se blýská ná lepší časy. Pravda, u velkých měst jde o vysokou částku, u většiny vesnic o relativně malou. Jenže lákadlo je velké: zatímco utrácení centrálních úřadů v Praze je dnes pod drobnohledem médií a veřejnosti, v regionech je většinou pořád ještě tma.

Kolik peněz bude v obecní pokladně, zajímá jak obyvatele malých obcí, tak velkých měst. Protože čím víc peněz, tím lepší možnosti pro budování lepší občanské vybavenosti. Když je málo peněz, musí města a obce vybírat vyšší poplatky, aby měly z čeho brát. Takže více peněz za odvoz odpadků, za poplatky za psy, vyšší daň z nemovitostí apod. Důvěřují občané svým samosprávám? Myslí si, že jejich představitelé hospodaří dobře s obecními penězi? A co takové dotace a různé fondy? Jde o průhledné hospodaření?

Stopáž45 minut
Rok výroby 2011
 L