Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

Pozvání do studia přijali: ředitel Národní protidrogové centrály plk. Jakub Frydrych a novinář Jiří X. Doležal.

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad otázkami: Je správné, že máme nejliberálnější drogový zákon ve střední Evropě? Přibude uživatelů návykových látek, nebo naopak zakázané ovoce bude méně chutnat? Je marihuana horší, než legální alkohol? Budou děti s marihuanou méně experimentovat, když nehrozí přísné tresty? Stane se Praha evropským drogovým rájem?

Od nového roku se dočkali změn v trestním zákoníku hlavně ti, co ke svému životu potřebují drogy. Ale pozor – nejde o legalizaci drog, jak někdy mylně informují média. Jde vlastně o dekriminalizaci těch, kteří mají drogy pro vlastní potřebu. Pokud uživatel přechovává drogy, jedná se vždy o protiprávní jednání a za neoprávněné přechovávání malého množství drogy může být v přestupkovém řízení uložena pokuta až 15 000 Kč. Pochopitelně tento zákon neřeší síť dealerů, protože v tomto případě jde o mafii, o organizovaný zločin. Vymítit tento problém je velmi složité a zřejmě se nikdo nikdy nedobere konce. Pokud tady je poptávka, bude i nabídka. Novinkou je také to, že byla sestavena tabulka, kde je přesně definováno, kolik drog je malé množství atd. Z tohoto zákona mají radost hlavně uživatelé marihuany, kteří byli mnohdy perzekvováni zcela zbytečně. Hlavně ti, kteří ji pěstovali ze zdravotních důvodů.

Dealery by údajně zlikvidovala úplná legalizace drog a jejich zdanění, jako je to u alkoholu a cigaret. Ale tudy se Evropa nikdy nevydá. Náš nový trestní zákoník v tomto smyslu je nejliberálnějším v celé střední Evropě. Ovšem špatná interpretace způsobila, že v zahraničních médiích tento nový zákon způsobil poprask. O České republice se začalo hovořit jako o drogovém ráji, o Praze jako o novém Amsterdamu. Nejvíc obav mají sousední katoličtí Poláci a Rakušané, kteří chtějí dokonce kontrolovat na hranicích české řidiče, zda nejsou pod vlivem drog a zda je nepřevážejí.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2010
 L