Tři úhly pohledu na jedno téma. Živě s Michaelou Jílkovou.  Připravili: M. Jílková, L. Henek, M. Wimmerová a M. Straka

Úspěšný diskusní pořad Máte slovo na téma: Dopady škrtů v rozpočtu na mladé rodiny a státní zaměstnance. Jaký dopad mají škrty v rozpočtu právě na rodiny s dětmi a na život státních zaměstnanců?

Pozvání do studia přijali: poslanec Miroslav Kalousek, komunistická poslankyně Kateřina Konečná a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Úsporný balíček, který kvůli finanční krizi vláda nedávno schválila, se dotkne mnoha tisíc občanů. Jsou to především rodiny s dětmi, které přijdou například o tři tisíce korun porodného, sníží se jim o pětinu rodičovský příspěvek a příspěvek na ošetřovné. Zatímco dosud matka nemocného dítěte dostávala ošetřovné devět kalendářních dnů (samoživitelky 16 dnů), nově to bude o tři dny méně. Navíc začne platit, že první tři kalendářní dny ošetřování se neproplácejí.

O čtyři procenta také klesnou platy ve státním sektoru. Toto opatření pocítí především učitelé a zdravotní sestry, ale i policisté, soudci, státní zástupci či úředníci. Například zdravotních sester je už teď nedostatek a hrozí, že budou odcházet za lepším výdělkem do ciziny.

Dotknou se škrty v rozpočtu každé rodiny? Jsou úspory na rodinách s dětmi a státních zaměstnancích nutné? Zhorší se zdravotní péče? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2009
 L