Tři úhly pohledu na jedno téma. Živě s Michaelou Jílkovou.  Připravili: M. Jílková, L. Henek, M. Wimmerová a M. Straka

Valorizace důchodů a životní úroveň důchodců. Přijdou penzisté o navýšení důchodů?

Pozvání do studia přijali: poslanec Petr Nečas a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Lednová valorizace důchodů o dvě procenta, tedy zhruba o dvě stě korun měsíčně, kterou navrhoval ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, byla odmítnuta. Nemá podporu ekonomických ministrů ani samotného premiéra Jana Fischera. Šetřit se prostě musí všude. Důchodci se těšili na malé přilepšení, teď většina přiznává, že jejich životní úroveň od ledna klesne. Zdražené nájmy a ceny potravin se výrazně odrazí v každodenním rozpočtu. Někteří dokonce tvrdí, že jim od ledna důchod nepokryje ani výši nájemného a bojí se o holý život.

Důvodem, proč vznikla diskuse, zda zvýšit, nebo nezvýšit od ledna 2010 penze, je fakt, že nebude splněna zákonná valorizační podmínka, která má vazbu na vývoj inflace a reálných mezd. Záleží tedy jen na vládě, zda o valorizaci rozhodne, či nikoli.

Důchodci si stěžují, že už teď mají sotva na živobytí, mnohým z nich důchod nedosahuje ani životního minima. Sníží se důchodcům kvalita života? Na čem ještě mají staří lidé šetřit? Na jídle? Na svém zdraví? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2009
 P ST