Eros

Michelangelo Antonioni, Steven Soderbergh, Kar-wai Wong. Tři světoví režiséři, tři pohledy na věčné téma. Koprodukční povídkový film (2004). Hrají: Ch. Buchholz, R. Nemniová, L. Ranieriová, R. Downey, A. Arkin, Gong Li, Chang Chen a další.
V italském, anglickém a čínském znění s titulky

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Nesmrtelná milostná touha, věčné vábení mezi mužem a ženou se stalo výzvou pro tři režiséry světových jmen. V projektu, nazvaném Eros podle řeckého boha lásky, se setkali tvůrci tří kontinentů a kultur. Michelangelo Antonioni, Steven Soderbergh a Kar-wai Wong.

V povídce Nebezpečný vývoj událostí se Antonioni inspiroval motivy z vlastní knihy Kuželník u Tiberu. Manželská dvojice, unavená vlastním vztahem, hledá východisko z oboustranně pociťovaného odcizení.

V povídce Rovnováha režiséra Stevena Soderbergha, která se odehrává v padesátých letech v Americe, líčí nervózní reklamní manažer terapeutovi svůj poslední zneklidňující sen.

Nejpůsobivější částí tohoto mezinárodního projektu je povídka Ruka, v níž režisér Wong Kar-wai připomíná některé motivy ze svého vrcholného filmu Stvořeni pro lásku. Na malé ploše se odehraje ve zkratce příběh, který se ve skutečnosti odehrává několik dlouhých let. Láska krejčího jménem Malý Čang k exkluzivní prostitutce, slečně Chua, jíž šije nádherné šaty po paměti, se nikdy nedočká vytoužené odměny. Štěstí i bolest, jež mu způsobuje její přítomnost, je však v podání čínského režiséra Wonga téměř hmatatelná.

Povídky od sebe vzájemně odděluje animovaná sekvence erotických kreseb italského malíře, grafika a ilustrátora Lorenza Mattottiho s písní brazilského zpěváka Caetana Velosa, věnovanou Michelangelu Antonionimu.

Originální názevEros
Stopáž102 minut
Rok výroby 2004
 T
ŽánrFilm