Oficiální dokument ze čtyřiadvacáté letní olympiády

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

OH v roce 1988 nebyly po dlouhých 16 letech provázeny hromadným bojkotem. Na soulskou olympiádu se naopak nejvíce vzpomíná v souvislosti s přátelskou atmosférou, která jí provázela. Jihokorejští obyvatelé si možnosti pořádat největší sportovní svátek planety nesmírně vážili a svou úslužností si získali olympijské návštěvníky i samotné sportovce. Na druhé straně všechny poněkud omezovala přísná bezpečnostní opatření. Blízkost hranic s KLDR donutila organizátory nasadit ochranku v počtu 100 tisíc osob. Olympiáda v jihokorejském Soulu vešla do historie největším dopingovým skandálem v dějinách sportu. Kanadský atlet Ben Johnson prolétl hladkou stovku v novém světovém rekordu 9 sec a 79 set, ale za dva dny mu byla zlatá medaile pro použití nedovolených anabolických steroidů odebrána. Titul tak spadl do klína Američanu Carlu Lewisovi, bronz Britu Linfordu Christiemu. I ten byl v budoucnu také usvědčen z dopingu. Nepovolené prostředky užívali ve velkém i bulharští vzpěrači. Jejich šéftrenér nakonec utnul skandál tím, že z olympiády odvolal celé družstvo. Nejúspěšnější sportovkyní her se stala se šesti zlatými medailemi plavkyně NDR Kristin Ottová. I nad jejími výkony se dodnes vznáší dopingová mlha. Československá výprava čítala 168 členů, kteří získali 3 zlaté, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile. Nejvíce se dařilo tenistům. Miloslav Mečíř dokonce vyhrál královskou kategorii – dvouhru mužů, spolu s Milanem Šrejbrem přidal bronz ve čtyřhře a na stříbro dosáhly i deblistky Jana Novotná s Helenou Sukovou. Slastné pocity olympijských vítězů zažili i střelec Miroslav Varga a v chůzi na 20 km atlet Jozef Pribilinec.

Za 16 dnů tu na čtyřiatřiceti místech proběhly soutěže ve třiadvaceti sportech; zlatou olympijskou medaili vybojovalo 237 vítězů. V ukázkách se představily baseball a taekwondo. V džudu zápolily neoficiálně rovněž ženy. Diváci zhlédli také exhibiční utkání v badmintonu a bowlingu.

Televizní vysílání trvalo celkem 9 300 hodin. Do světa bylo, během olympijských her, rychle odesláno, tj. do pěti minut po přijetí, pět milionů 127 tisíc informací. Hry se staly přehlídkou velkého počtu rekordů. Bylo vytvořeno 33 nových světových rekordů, pět jich bylo vyrovnáno. Padlo i 227 nových olympijských rekordů, 42 jich bylo vyrovnáno. Do Asie, Afriky a Jižní Ameriky putovalo 30 zlatých medailí, to znamená jen 13 % z celkového počtu. Na to, že zde žije 83 % celosvětové populace, velmi málo. To se však už brzy změní..

Originální názevVolume X: Reflections of Summer
Stopáž55 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3
ŽánrDokument