Přátelé na život a na smrt. Skutečný příběh lidí v obléhaném Sarajevu v kanadsko-britsko-maďarském filmu (1998). Hrají: L. Roache, V. Perez, L. Williamsová, A. Kotz, S. Garayová, L. Bluteau a další. Režie David Attwood

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jednou z nejsmutnějších kapitol moderních evropských dějin jsou bezesporu etnické konflikty na území někdejší Jugoslávie, k nimž došlo v poslední dekádě 20. století a jež ani po letech nejsou zcela uhašeny.

Televizní stanice HBO, jež ve své původní tvorbě často čerpá z ožehavé současnosti či nedávné minulosti, vyrobila podle reportáže žurnalisty Johna Falka drama ze Sarajeva roku 1992, obklíčeného a ostřelovaného srbskými jednotkami.

V centru děje jsou dva nejlepší kamarádi, Chorvat Vlado (Linus Roache), který si vzal muslimku a rozhodne se zůstat v Sarajevu, a Srb Slavko (Vincent Perez), který se přidá ke Karadžičově armádě. Oba jsou elitními sportovními střelci a nastalá válečná situace doslova staví jednoho do hledáčku toho druhého.

Film, natočený v kanadsko-britsko-maďarské koprodukci, vznikal v opuštěných ruských kasárnách na maďarském území, jež dokonale simulovala válkou zničené Sarajevo, které jen osm let před tím pořádalo velký sportovní a mírový svátek – Zimní olympijské hry. Motiv olympiády (v tomto případě barcelonské) tu ostatně hraje důležitou roli.

K přesvědčivosti snímku přispívá i obsazení hlavních úloh méně známými herci a ukázněná režie britského tvůrce Davida Attwooda.

Originální názevShot Through the Heart
Stopáž108 minut
Rok výroby 1998
 ST 4:3
ŽánrFilm