Domácí bezlepkové těstoviny

Úvod » Recepty

10. 4. 2010

Fotografie

Suroviny

  • 400 g bezlepkové mouky
  • 4 vejce
  • sůl
  • voda dle potřeby

Postup

Smícháme bezlepkovou mouku, vejce a špetku soli a postupně přidáváme vodu, až těsto drží pohromadě. Pořádně prohněteme a vyválíme na pomoučeném vále na tenký plát, který pak necháme zaschnout, aby se těsto nelepilo. Nesmíme ho ale přesušit, jinak by se lámalo a špatně krájelo. Podle potřeby si můžeme nakrájet nebo pomocí strojku vytvořit tenké nebo široké nudle. Těstoviny požadovaného tvaru dáme vařit do osolené vody, nebo je vysušíme a můžeme je skladovat. Uvařené těstoviny scedíme a propláchneme horkou vodě, aby se neslepily. Pokud je ale nebudeme servírovat hned, propláchneme je naopak ve vodě studené a před podáváním ohřejeme.
Tímto způsobem si mohou domácí těstoviny připravit i všichni ostatní, kteří celiakií netrpí. Jen vymění bezlepkovou mouku za běžnou hladkou pšeničnou. Můžou tak vytvořit širokou škálu přílohových těstovin nebo tenké nudle do poctivého silného vývaru.

Rada:
Používejte raději speciální bezlepkové moučné směsi, zpracování jednoho druhu mouky (kukuřičné, sójové nebo rýžové) je obtížnější.