Chcete vlastnit kousek historie? Monumentálním venkovským barokem vás provede Ondřej Havelka (2008). Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše

Venkovské baroko je základní součástí české kulturní krajiny. U každé polní cesty najdeme kapličku, křížek nebo boží muka, téměř v každé vesnici je kostelík, v těch větších najdeme často i barokní zámek, sousedící se statkem. Venkovské baroko je skromné, samozřejmé, každodenní.

Jak ale vypadá sídlo preláta poučeného návštěvami u italských kolegů? S tradičním stylem českého venkova se nespokojí. Jeho palác je postaven s vytříbeným vkusem, který se nepodařilo setřít ani čtyřem generacím úředníků, kteří se do jeho domu nastěhovali po josefínských reformách, ani základní škole v druhé polovině 20. století. Reprezentativní baroko na venkově šokovalo v době svého dokončení a ohromuje a překvapuje dodnes.

V dnešním díle Památek na prodej navštívíme dvě monumentální stavby – reprezentativní zámek ve Starém Hobzí nedaleko Slavonic je na prodej i s nádhernou barokní freskou v kapli sv. Tomáše od F. A. Schefflera. Bývalý klášter, přestavěný na zámek, je v majetku obce Borovany – probíhá v něm rozsáhlá rekonstrukce, po jejímž skončení tam bude sídlit obecní knihovna a kavárna.


Na prodej

Staré Hobzí

V centru obce Staré Hobzí, jedné z nejstarších obcí na česko-moravském pomezí, se tyčí výrazná budova barokního zámku. Zámek o dvou patrech byl postaven v letech 1726–1733 pány z Deblína snad na místě starší renesanční stavby. V roce 1843 bylo Staré Hobzí připojeno k Jemnici a krátce nato byly na zámku provedeny drobné úpravy v klasicistním duchu. Tehdy došlo i ke zboření východního traktu, čímž zámek získal dnešní trojkřídlou dispozici s čestným dvorem. Za zámkem se nachází park, před objektem stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého. V kapli sv. Tomáše najdeme nádhernou barokní fresku od F. A. Schefflera. To vše současný majitel, který už zahájil revitalizační práce, prodává. Žije a pracuje v Rakousku a nemůže se o památku starat.


Pro inspiraci

Borovany

Jihovýchodně od Českých Budějovic leží Borovany. Jižní stranu náměstí uzavírá areál bývalého augustiniánského kláštera s mohutnou budovou někdejší prelatury, později zámku. Po druhé světové válce až do roku 1997 zde sídlila škola, po jejímž přestěhování do nového komplexu, zůstal objekt prázdný a zatím nevyužitý. V roce 2005 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí venkovních fasád a střechy. Obec se do ní pustila po bezvýsledném hledání kupce či nájemce. Proto se rozhodla si zámek ponechat ve svém majetku a využívat jeho prostory pro knihovnu, kavárnu a další aktivity.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín