Chcete vlastnit kousek historie? Klášterem přebudovaným na zámek na Havlíčkobrodsku vás provede Ondřej Havelka (2008). Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Klášter Pohled

Komplex zámecké budovy, kostela a bývalých církevních budov připomíná pohnuté dějiny tohoto místa – Pohled byl po dlouhá léta známým a vyhledávaným poutním místem, kde se už od roku 1730 konaly vždy na svátek svaté Anny procesí a další církevní obřady. Klášter cisterciaček zde vznikl ve 13. století za Přemysla Otakara II., definitivně dokončený byl až roku 1734 (roku 1714 vzniklo podle vzoru J. Santiniho probošství a obydlí abatyše). Po zrušení kláštera sloužil komplex jako továrna a roku 1807 byla hlavní budova upravena na zámek, na vzhledu interiéru se podepsali takoví mistři jako J. Santini, Ř. Thény nebo P. Brandl. Od roku 1945 patří tento rozsáhlý objekt obci, která jej zčásti využívala jako školu. Dnes je zastupitelstvo bezradné – co s takovým kolosem dál?


Pro inspiraci

Chotěšov

I obec Chotěšov stojí před podobným problémem, zde se však budov bývalého kláštera ujalo občanské sdružení Klášter Chotěšov, které se ve spolupráci s obcí snaží nejen o rekonstrukci budov a její financování, ale především organizuje výstavy, koncerty a jiné akce, které do tohoto místa plného historie přinášejí současný život.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín