Zajímáte se o naši historii a její připomínky v podobě klášterů, hradů a zámků? Ondřej Havelka vás provede několika českými a moravskými památkami (2008). Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Zámek Tetětice

Při severním okraji obce Tetětice, v již dávno neudržovaném parku stojí zámek, který je ze silnice od Věckovic již zdálky dobře vidět. Zámek z 1. poloviny 18. století je kvalitní ukázkou barokní architektury a panského sídla nižší šlechty.
Vlastní zámek je jednopatrová obdélníková budova s mansardovou střechou a věžičkou. Historie Tetětic začíná přibližně na přelomu 12. a 13. století. Roku 1713 přešla ves do majetku Františka Albrechta Hrobčického, který zde nechal postavit zámek a kapli zasvěcenou sv. Isidorovi. Statek zůstal v jeho majetku až do roku 1730. Později se majitelé opět střídali. Posledním majitelem statku byl Alois Knapp, který jej koupil v roce 1904 a po roce 1945 mu byl zkonfiskován a využíván místním zemědělským družstvem.


Pro inspiraci

Zámek Skalice

Zámek Skalice byl postaven roku 1549 rodem Malovců. V letech 1845–1870 zde sídlili Thun-Hohensteinové a poté rod Lumbe, který přistavěl severní křídlo. V roce 1923 koupil zámek a statek s pozemky Ferdinand Holoubek. Jeho rodina jej vlastnila do roku 1950. Poté statek užívaly Státní statky Vimperk a v zámku byly vybudovány byty.
Když ho dcera F. Holoubka v roce 1996 získala zpět, byl tak silně staticky narušen, že mu hrozila demolice. Celý objekt je teď stažen kovovými táhly a rovněž byl vyměněn krov, který byl ve velmi špatném stavu. Zámek je rovněž nutné odvodňovat, protože stojí ve svahu a u jeho paty se nachází rybník. Současní majitelé však postupně vybudovali apartmány, opravili hospodářské budovy a konírny do původního schwarzenberského stylu a napřeli síly do agroturistiky. Krásná pošumavská krajina, kde se prohánějí koně, láká k rodinné dovolené i sportovnímu vyžití.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín