Jak to vypadalo před lety, když se ve Valči nabízel renesanční zámek s parkem a dvěma rybníky? Cyklus Památky na prodej, díky němuž dnes někteří vlastní doslova kousek historie, uváděl Ondřej Havelka (2008). Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Zámek Valeč

Zámek Valeč stojí na severním okraji obce, východně od rybníka. Je to patrová pětikřídlá renesanční budova, která nahradila původní gotickou tvrz. Prvky doznívající gotiky naznačují, že nejstarší je zřejmě dlouhé podsklepené západní křídlo a část křídla severovýchodního, zatímco spojovací střední křídlo a na něj navazující krátké zalomené východní křídlo jsou již zcela renesanční.
Za Smila Osovského se zámek řadil mezi první objekty na Moravě (vedle takových objektů jako zámek v Telči, měšťanské domy v Telči a Slavonicích), které měly sgrafitovou výzdobu.
Stavební vývoj objektu v rozhodujících rysech patrně dokončili po třicetileté válce Březničtí z Náchoda. Po roku 1785, za rodiny Hessů, ztratil valečský zámek svou rezidenční funkci a byl posléze upraven na kanceláře, byty úředníků a lihovar. Obdobným účelům sloužil i za státního vlastnictví ve druhé polovině 20. století.


Pro inspiraci

Osová

Gotický hrad byl postaven v Osové na nevelkém ostrůvku při západním okraji velkého rybníka. Přístupný byl pouze po 30 metrů dlouhém mostě. Podle gotických pozůstatků objevených ve sklepech měl hrad poměrně pravidelný pětiboký půdorys, který si zachoval až do barokní přestavby. V 18. století se Osová stala součástí náměšťského panství. V 19. století byl zámek znovu upravován a vznikl zde přírodní krajinářský park.
Na zámku probíhá rekonstrukce, po jejíž završení by měl areál zámku včetně přilehlého parku sloužit především kulturně-uměleckým účelům: muzejně-galerijní činnost, semináře a workshopy zaměřené především na oblast výtvarného umění.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín