Chcete vlastnit kousek historie? Renesančním zámkem stojícím na základech gotické tvrze nedaleko Znojma vás provede Ondřej Havelka (2008). Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Zámek Miroslav

Původně gotická tvrz z poloviny 14. století, v 16. století přestavěná na renesanční zámek, který je zpustošen za třicetileté války, v 17. století přestavěn v barokním stylu, i když změny najdeme spíše ve štukové výzdobě sálů. Pak sled majitelů, postupné chátrání – tento osud má zámek v Miroslavi společný s mnoha památkami v Čechách a na Moravě. I jeho dnešní majitel, město Miroslav, s ním má podobné starosti, jako tolik jiných v podobné situaci – kde získat prostředky nezbytné pro záchranné práce, jak objekt využívat… protože na to samo nestačí, hledá majitele, který by je toho břemene zbavil.


Pro inspiraci

Sýpka v Jevišovicích

Sýpka v Jevišovicích byla postavena kolem roku 1750, dnes je to památkově chráněná stavba v majetku Moravského muzea v Brně a sídlo kulturně-sportovního centra pro občany Jevišovic. Tam, kde se kdysi skladovalo obilí, je umístěno turistické informační centrum Jevišovického regionu. V přízemí je internetová učebna, na levé straně bowling a kuželky, v prvním patře je příjemná restaurace, nahoře pak galerijní prostory a příjemné posezení – nebyl by to třeba jeden z nápadů, jak využít miroslavský zámek?


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín