Vzhůru dolů!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2183  
Sdílet
| Poslat odkaz
Kudy z jeskyní

Klikněte pro větší obrázekSpojit napětí, snad i dobrodružství, trochu sportovního výkonu, vmíchat do všeho ještě špetku koření v podobě humoru populárních kuchařů zábavy... No a už se tak trochu rýsuje televizní chuťovka s originálním názvem Vzhůru dolů.

Na první pohled název nového pořadu brněnského studia ČT je tak trochu slovním nesmyslem, ale právě tak zněl pokřik aktérů, když se vzájemně vyzývali k akci.

„Vzhůru dolů“ byl častý slogan členů štábu i populárních průvodců Arnošta Goldflama a Josefa Poláška. Opásáni lany, světly a dalším materiálem, lezli do tajemných moravských i českých jeskynních hlubin.

Kdo by čekal nějaké originální Goldflamovo a Poláškovo hobby, které ještě veřejnost nezaznamenala, je vedle. Obě populární osobnosti plnily vlastně herecké zadání. A to znělo, že vševědoucí a činorodý tatínek bere svého mírně zhýčkaného a zlenivělého kluka na originální výlety. Kdo je kdo, tedy onen tatínek a jeho syn, není třeba dokládat.

Klikněte pro větší obrázekSedmkrát po sobě v sedmnáctiminutových stopážích pozve brněnské televizní studio diváky do temných zákoutí známých i neznámých jeskyní. „Točili jsme v nejzajímavějších jeskyních v Česku,“ vysvětluje režisér Pavel Jirásek. „A nebylo to zdaleka natáčení obyčejného dokumentárního seriálu. Spíš každodenní malá dobrodružství v jedněch z nejkrásnějších míst u nás. A také legrace – díky humoru, který na plac vnesli oba průvodci. Arnošt Goldflam a Pepa Polášek dokázali dohrávat situace načrtnuté scénářem do naprosto absurdních konců. Často se stávalo, že záběr nevyšel. Zejména, když se členové štábu neudrželi a smáli se nahlas do roztočené klapky.“

Například při natáčení v jeskyni Na Turoldu měl podle scénáře Arnošt Goldflam uvíznout v úzké skulině. Situaci zahrál věrohodně. Po natáčení se ukázalo, že ve skulině na chvíli uvízl doopravdy a jeho herecká kreace ani moc hraná nebyla. Stejným způsobem se herec vrhnul do plazivky při natáčení závěru dílu o Chýnovské jeskyni. Režisér potřeboval, aby se Goldflam praštil o strop do hlavy a přišel o svůj oblíbený klobouk. Záběr byl reálný, nijak kašírovaný, a přesto byl herec ochoten přes boule na hlavě scénu několikrát zopakovat.

Klikněte pro větší obrázek„Jeskyně jsou místa, kde se i dospělým mohou vyplnit jejich klukovské sny plné touhy po objevech nových světů,“ přidává pár informací dramaturg Ivo Cicvárek. „Mám malou epizodu z natáčení ve Zbrašovských aragonitových jeskyních, které jsou unikátní svým klimatem. Těsně pod úrovní chodníku začíná polštář jedovatého oxidu uhličitého pocházejícího z činných vývěrů kyselky. Pro účely natáčení jsme sem umístili varovnou ceduli s lebkou a zkříženými hnáty. Herci si samozřejmě mysleli, že jde o nadsázku kvůli kameře, ale ukázalo se, že jedovatý plyn tam skutečně je.“

Jubileum
V České republice je téměř tři a půl tisíce jeskyní. Čtrnáct z nich je přístupných veřejnosti. Většina jeskyní má mimořádný význam, neboť představují pozoruhodné geologické, geomorfologické a mineralogické fenomény, ale jsou tam rovněž zachovány cenné doklady o vzniku a vývoji života, o vzniku a vývoji lidské kultury. Letošní rok, kdy se vysílá brněnský cyklus o jeskyních, je zároveň rokem významných výročí. Sté výročí objevu slaví Punkevní jeskyně, padesát let jsou zpřístupněné jeskyně Koněpruské, před sto dvaceti lety byly objeveny Šošůvské jeskyně a ještě o deset let dřív jsou známy Eliščiny jeskyně u Sloupu v Moravském krasu.

Text: Jiří Moc, foto: TS Brno
Převzato z časopisu ČT+
Stopáž: 18 minut – Rok výroby: 2008 – ST  AD
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady