Barbora Osvaldová uvádí autorku Hanu Andronikovou a její knihu Zvuk slunečních hodin. Literární průvodce českou prózou (2010). Režie B. Němec

Román přirozeným a vynalézavým způsobem spojuje několik rovin, časových pásem a žánrů – Baťův Zlín, Indii třicátých let, poválečnou Ameriku. Vyprávění začíná náhodným setkáním dvou českých emigrantů v Coloradu, jejichž životní osudy se prolnuly. V krátkých scénách i ucelených pasážích se před námi odvíjí strhující příběh, v jehož centru stojí milostný vztah Tomáše Kepplera a židovské dívky Ráchel viděný očima jejich syna Daniela. S nástupem okupace Československa a poté, co byla Ráchel odvedena do transportu, se Danielův svět harmonie a bezpečí definitivně rozpadl.

Autorka čtenáře zaujme nejenom tématem, ale i fabulačními schopnostmi, rafinovanou prací s literárním časem a výrazným, svébytným jazykem.

V roli čtenáře tentokrát Barbora Osvaldová, vedoucí katedry žurnalistiky na Univerzitě Karlově a předsedkyně Komise pro etiku při Syndikátu novinářů ČR.

Stopáž13 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument