Eero Balk uvádí autorku Markétu Hejkalovou a její knihu Vždycky jedna noc (2008)

Tento díl Čtenářského deníku představí román Vždycky jedna noc, prozaičky, organizátorky, ale také překladatelky Markéty Hejkalové.

Číst bude Eero Balk, finský bohemista. Prostředím pro natáčení tohoto dílu se stal kus Finska v Česku, totiž finské velvyslanectví v Praze.

Román Vždycky jedna noc vypráví o snech a touhách nejenom mladých žen a odehrává se v Česku a Finsku. Jádrem děje je příběh mladé a naivní Češky Ilony, která se výhodně vdá za manažera globální firmy – ale brzy se ukáže, že všechno je trochu jinak a že ani život v blahobytné zemi Evropské unie nevyřeší všechny problémy.

Autorka v knize využila mj. zážitky ze svého diplomatického působení na českém velvyslanectví v Helsinkách.

Neosobní vypravěčka předkládá v neveselém příběhu osudy a hlavně myšlenky tří velmi si nepodobných žen. Ačkoli mužské charaktery zůstanou zcela neznámé a nedozvíme se o nich víc, než co se vejde do úvah s nimi spojených hrdinek, ani jedno pohlaví nevychází v nasnadě jsoucí bilanci právě pozitivně. Styl vyprávění je přitom dobrou alternativou k útočně i latentně feministickým knihám některých současných autorek.

Stopáž13 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrDokument