Putování francouzskými regiony za historickými svazky a netušenými vztahy této země a naší domoviny (2008). Režie J. Boněk

Klikněte pro větší obrázekJan Zrzavý v kraji Finistére namaloval řadu svých obrazů a grafik. Podle svých slov už od mládí snil o zemi, složené z moře, skal, větru a slunce.

Klikněte pro větší obrázekPřímo pod hradem Combourg stojí socha romantického básníka Francois-René Chateaubrianda, který kdysi prohlásil o Praze, že kdyby byla na břehu moře, nebylo by nic rozkošnějšího.

Klikněte pro větší obrázekVýprava Lva z Rožmitálu vstoupila na francouzskou půdu právě zde v Saint-Malo. Když se tu zotavili z bouřlivé cesty přes kanál La Manche, pokračovali dále do Nantes.

Klikněte pro větší obrázekFrancois-René Chateaubriand se narodil v Saint-Malo. Nyní tu po něm je pojmenováno náměstí i hotel na protější straně. V roce 1833 navštívil Prahu a bydlel na Malé Straně.

Klikněte pro větší obrázekChateaubriand na ostrově zakoupil šest stop půdy a podle svého přání byl pak pochován na odvrácené straně ostrova pod kamennou deskou beze jména.

Klikněte pro větší obrázekPřístavní městečko Roscoff, kam vždy na celé léto přijížděl malovat Jaroslav Čermák. Podle svých slov tu žil spokojeným životem rybáře, plavce a venkovana.

Klikněte pro větší obrázekDomek, kde Čermák pobýval, je dodnes vidět v sousedství majáku. Při troše trpělivosti není tak těžké najít tento dům. Málo známé jsou však jeho námořnické schopnosti.

Klikněte pro větší obrázekSaint-Thégonnec je typickým příkladem bretaňské sakrální architektury. Farní dvůr s triumfální branou zahrnuje kostel s hřbitovem a kalvárií, jaké najdeme jenom v Bretani.

Klikněte pro větší obrázekKalvárie dodnes přežila jen díky tomu, že za Revoluce bylo sousoší rozebráno a sochy ukryli, pravděpodobně s nemalým rizikem, zdejší měšťané.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST AD 4:3