Putování francouzskými regiony za historickými svazky a netušenými vztahy této země a naší domoviny (2008). Režie J. Boněk

Klikněte pro větší obrázek Císař Karel IV. svolal zasedání říšského sněmu do Metz na konec roku 1356. Před hradbami byl císař se svou manželkou Annou Svídnickou uvítán představiteli města, kteří ho přivítali symbolickým předáním klíčů od městských bran.

Klikněte pro větší obrázek Odtud se průvod odebral do katedrály sv. Štěpána, kde přijetí vyvrcholilo. Do Metz později přijel také francouzský dauphin Karel (V.), aby s císařem jednal o sporných územích a nové přátelské smlouvě.

Klikněte pro větší obrázek Smlouva mezi Francií a Říší římskou byla uzavřena. Na závěr si oba panovníci navzájem předali bohaté dary a v katedrále se také společně účastnili vánoční bohoslužby.

Klikněte pro větší obrázek Město Nancy bylo kdysi obehnáno hradbami, z nichž se zachovala brána Craffe. Když se vévoda František Štěpán roku 1736 oženil s dědičkou trůnu Marií Terezií, vyměnil Lotrinsko za Toskánsko. Město na doživotí získal tchán Ludvíka XV. Stanislav Leszczynský.

Klikněte pro větší obrázek Král Stanislav neopakovatelně změnil centrum tohoto města. Elegantně souměrné náměstí, bohatě zdobené pozlacenými bránami a zábradlím, bylo slavnostně otevřeno v roce 1755. Dnes je po něm pojmenováno.

Klikněte pro větší obrázek Lotrinský vévoda Leopold byl velkým obdivovatelem krále Slunce Ludvíka XIV. Své sídlo v Luneville přestavěl na honosný zámek, který až nápadně připomíná zmenšenou verzi Versailles. Tady se narodil František Štěpán, pozdější manžel Marie Terezie a císař římský.

Klikněte pro větší obrázek Palác Beauvau se stal se místem, kde byla zpečetěna jednání mezi dvěma válčícími císaři – Napoleonem a Františkem II. Po francouzských vítězstvích bylo říšské území za Rýnem smluvně předáno Francii. Odtud už vedla přímá cesta ke konci Svaté říše římské.

Klikněte pro větší obrázek Městečko Darney hraje v naší novodobé historii důležitou roli. V prosinci 1918 tu několik dní bydlel Tomáš Garrigue Masaryk. Za městem ve vojenském táboře vykonal slavnostní přehlídku československých legionářů.

Klikněte pro větší obrázek Zámeček nad kostelem je od roku 1938 proměněn na Československé muzeum. Tady je také uchována deklarace o právu na nezávislost Čechů a Slováků z června 1918, která tu byla vyhlášena prezidentem Poincaré.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST AD 4:3