Partnerské vztahy aneb Návod na přežití

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz
Jak balil ženy Tomáš Baránek

Klikněte pro větší obrázekDřív než jsem Tomáše Baránka potkala osobně, četla jsem jeho knihu Jak sbalit ženu. Zkoušela jsem si představit, jak asi vypadá. Je to vysoký svalovec nebo drobný chlapecký typ? Určitě bude mít slušné sebevědomí a nějaké osobní kouzlo, jinak by se nestal „odborníkem v namlouvání“. A pak přišel obyčejný kluk vyzbrojený jen milým až nesmělým úsměvem, dokonce byla patrná drobná nejistota vyplývající z nové situace. Kamera, mikrofon, paní režisérka a všichni ti lidé kolem... Ani jsem se nestačila zeptat, jestli je dnešní setkání se Šárkou Volemanovou těžší než oslovit nezávazně cizí ženu? Ale kamera se už rozjela, tak jsem si aspoň vyhledala některé údaje o Tomášovi v knížce.

Tomáš Baránek, 36 let (vypadá mladší), absolvoval MU v Brně obor Matematická informatika, v roce 1994 spoluzakládal vydavatelství Computer Press a pracoval tam skoro deset let jako šéfredaktor časopisu Computer a později ředitel médií. V roce 2004 mu vyšla básnická sbírka erotické poezie Bez uzdičky, v roce 2005 pak kniha Jak sbalit ženu – praktická příručka technologie lovu. Nyní má malé vydavatelství, publikuje v různých časopisech a píše pro divadlo. Má ženu Kateřinu (nejsou ale sezdaní) a děti Klaudii a Maxe.

Zvědavost mi nedala a po natáčení jsem Tomášovi položila několik otázek.

Kdy jste skončil „s praktickým cvičením“?
S balením jsem skončil, když jsem to přestal potřebovat. Bylo to asi ne náhodou ve stejné době, kdy jsem potkal svou partnerku, s níž žiji dosud.

Myslíte si, že je těžké sbalit ženu?
Na obecnou otázku nelze odpovědět jinak než obecně: někdy to těžké je a někdy ne. Balení je jedna z nejnáročnějších sociálních interakcí, takže výsledek nejde předvídat. Ale dá se říct, že s trochou znalostí a vtipu dokáže i vzhledově průměrný muž sbalit vzhledově mírně nadprůměrnou ženu.

Vadí mužům, když udělá první krok ona?
Mnoho mužů, i ostřílenějších, se tím nechá zaskočit. Mužská archetypální rutina je dobývání ženy, čili pokud nás žena předběhne, je to jakoby vás hned první den v práci jmenovali generálním ředitelem. To člověka uvede do rozpaků a logicky si položí otázku, kde je skrytá kamera.

Proč jste se rozhodl vytvořit návod, jak získat dívku?
a) Bylo mi líto těch, co opakovaně selhávají – zejména mezi kamarády jsem měl pár takových špatně balicích recidivistů. b) Baví mě psát.

Odkud jste čerpal?
Převážně z vlastní zkušenosti, ale knihu jsem konzultoval s řadou podobně zaměřených „specialistů.“

Jak dlouho jste svůj výzkum prováděl?
Žádný skutečný výzkum to nebyl; začínal jsem jako velký moula neschopný oslovit dívku a skončil jako muž, který už nikoho oslovovat nepotřebuje. „Terénní výzkum“ jsme prováděli nejčastěji s kamarádem Michalem, s nímž jsme pak mohli sdílet neúspěchy a cizelovat techniku. Celkem to trvalo asi 10 let a byla to léta tvrdé dřiny.

Co to přineslo vám?
Nejcennější zkušenost: zbavil jsem se potřeby si něco dokazovat a porozuměl jsem tomu, jakou ženu hledám a co mám od vztahu očekávat. Výsledkem je, že žiji s úžasnou partnerkou a máme dvě děti.

Jaké chyby v navazování kontaktu jste objevil?
Je jich celá řada, ale stručně vzato jsou to: špatná volba či odhad objektu balení, neupravený zevnějšek a podceněná osobní hygiena, nevtipná vlezlost (namísto vtipné drzosti), používání balicích klišé (nedostatek originality), ale taky přeceňování dané situace, takže to vypadá, že nám na tom nějak moc záleží. Správné balení je odlehčené, tříminutové a vypadá jako náhoda; žena si při něm není ničím jistá, ale přitom se baví, takže nakonec výzvu k předání kontaktu neodmítne. Potkala – „úplně náhodou, holky!“ – totiž výjimečného muže.

Překvapilo vás na dívkách něco?
Když jsem byl mladší, opakovaně mě překvapovalo, jak moc a upřímně dívky nezajímám.

Co podle vás nejvíc na ženy funguje?
Silná osobnost a šarmantní projev. Ale obojí se dá obejít.

Jak muži přijímají odmítnutí?
Kupodivu nezáleží na tom, zda jde o odmítnutí ve fázi kontaktáže, dobývání, anebo svádění. Ať už danou ženu muž zná pět vteřin, anebo jí otravuje smskami měsíce, definitivní odmítnutí obvykle zacloumá celou jeho podstatou. Když ale muž ví, že odmítnutí „na ulici“ opravdu, opravdu nic nevypovídá o jeho mužnosti, stává se naprosto svobodným. Při běžné kontaktáži vyjde průměrně jeden z deseti pokusů (a to pod slůvkem „vyjde“ schovávám pouhé získání kontaktu, například e-mailu.) Pokud tohle víte, odmítnutí „na ulici“ či v baru vás nerozhodí.

Jak byste začal hovor s hezkou a chytrou dívkou?
Nezlobte se, ale napsal jsem o tom knihu, těch rozhovorů jsou tam desítky. Potíž je, že když bych teď něco vymyslel u svého počítače, možná bychom se všichni zasmáli, ale já bych za to bez vyzkoušení ruku do ohně nedal. Prostě, řekl bych jí něco opravdu vtipného o celé téhle situaci. „Víš, že je tamhle skrytá kamera České televize?“

Nemáte nějaký návod pro ženy, jak sbalit muže?
Jasně: muže nebalte ani nesvádějte, to by vás přece nebylo hodno – inspirujte je.

Za rozhovor děkuje Alexandra Vebrová
Foto Josef Nekvasil

Stopáž: 22 minut – Rok výroby: 2008 – ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady