Skřipky nebo dyndy

Klikněte pro větší obrázekTo se vezme raneček s notami a trumpetou, a jde se pěkně pěšky jednou na jih Čech za Vojtou Prokešem, podruhé na Chodsko za známou a slavnou Konrádyho dudáckou kapelou, pak třeba do Horní Břízy za báječným mužem s fantazií Zdeňkem Bláhou.

A aby to nebylo „na jedno brdo“, poté se zavítá třeba na Strážnicko za skvělým souborem Danaj Magdy Múčkové, a taky hned vedle na Podluží za primášem Petrem Maradou a jeho cimbálkou Slovácko mladší. A pak se lze zastavit u Plzeňáka Tondy Bulky, který zná lidové písničky na mysliveckou notu, popřípadě zajet Prachaticko za Doubravankou a jejich rybářskými písničkami či do Velké Bíteše, kde Milan Vlček hraje na podhorácké téma s Bítešanem.

Klikněte pro větší obrázekAno, průvodce pořadu Jožka Šmukař to má dost těžké. Je to jasné už ze znělky cyklického pořadu Putování za písničkou. Jak buditel v době obrozenecké hledá lidi a místa, kde se zpívají lidové písničky a kde tahle nádherná kultura opravdu ještě žije. Dlužno dodat slovo „zaplaťbůh“, protože těch míst i lidí je bezpočet, a vlastně, kam se podíváš, tam jsou nadšenci a „blázni“, kteří mají rádi písničky, tance, scénická pásma, kroje... Všechno to přetavují do senzačních koncertů a vystoupení s početným publikem.

V sobotu 17. ledna 2009 se představí velmi originální folkloristické sdružení s názvem Podjavoříčan. Kdo se trochu vyzná v místopisu, už jistě ví, že Javořice, nejvyšší kopec Českomoravské vysočiny, vévodí taky Telči. A právě odtamtud Podjavoříčan je.

Klikněte pro větší obrázekČeho všeho se lze nadít? Hned na začátku to bude hraní na originální nástroje zvané „skřipky“. Místně se jim říká „dyndy“. Jsou podobné houslím, ale jsou primitivnější, plošší, hranatější, vydlabané z jednoho kusu dřeva a s přilepenou horní deskou. Vzácné nástroje, na které hraje kvartet Podjavoříčanu, jsou už ze 16. století. Skvělé je, že Podjavoříčan nemá problémy s dorostem, že v jeho řadách hrají, zpívají a tancují na tři desítky mladých. Berou tohle vyplnění svého volného času za úplně samozřejmé, a hlavně je to baví. Diváky České televize určitě také pobaví písničky Když já šel okolo, Matička , Na Tasovem je háječek či V tej Telči je zahrádečka.

No a, protože je čas masopustu, nemůže chybět jeden z vyhlášených scénických pásem Podjavoříčanu, tentokrát tedy na masopustní téma. O své práci, o souboru, o cestách i o dalších plánech vyprávějí Jana Návratová a Eliška Šťastná.

Klikněte pro větší obrázekA Jožka Šmukař? Ten poslouchá, ptá se, samozřejmě si s Podjavoříčanem zazpívá. No a protože se natáčelo ve známém dalešickém pivovaru (známý je především proto, že tu Jiří Menzel natáčel své legendární Postřižiny), musel si také vypít při inscenaci tanců i muziky nějakého to pivo. Vůbec nebylo špatné, naopak... Pil ho rovněž scenárista Jiří Moc, dramaturg Radim Smetana, kameraman Peter Beňa či režisér Rudolf Tesáček.

Text: Jiří Moc, Foto: František Hruška
Převzato z časopisu ČT+