Žurnalistika v hlavní roli

Ve Francii se o médiích mluví jako o čtvrté velmoci. Za první tři se považuje: exekutiva, legislativa a soudnictví. Média by měla mít takovou autoritu a moc, aby se v případě potřeby mohla postavit proti zneužití těchto demokratických institucí. Toto je základní premisa, z níž vycházejí tvůrci seriálu Reportéři. Autoři si však také kladou otázku: Platí to ještě dnes?

V době, kdy novináři čelí manipulaci a tlaku politiků, nasazují dokonce své životy a svou kariéru, kdy mnohé noviny tlačí ekonomické tlaky ke zdi. Jak silná je provázanost médií s politikou? Zastává tisk a televize skutečně ještě roli hlídače demokracie? Francouzský seriál sleduje příběhy dvou skupin novinářů, jednak reportérů z celoplošné státní televize TV2F a členů redakce z celostátního deníku 24 hodin ve světě. Údajně je to poprvé, kdy je žurnalistika jako taková hlavním tématem francouzského seriálu a nejen zastřešujícím prostředím nějakého děje. Uvidíme, jak je těžké za problematické finanční situace, nepodlehnout tlaku hlavního inzerenta, který trvá na tom, aby byl pro něj nepříznivý článek stažen. Jak je za této situace složité pro ambiciózního investigativního novináře – Thomas je hlavním hrdinou první řady – rozeznat, že ten, který vám poskytuje důvěrné informace o prodeji zbraní, do něhož je zapletena i vláda, nesleduje vlastní cíl a nechce novinářem jen manipulovat.

Vznik seriálu podpořili šéfové společnosti Capa Drama, oba bývalí novináři. První řada, kterou ČT vysílá (8 epizod) vynesla tvůrcům zlatou medaili FIPA za nejlepší scénář v kategorii seriálů. Úspěch seriálu jak v televizi, tak v prodeji DVD si vyžádal druhou řadu (10 epizod), která byla natočena s novým hlavním hrdinou a novými ambicemi, který seriál mění v „novinářský thriller“. Jako blesk z čistého nebe přišla před nedávnem zpráva od zadavatele seriálu – francouzské televize Canal+, že okamžitě zastavuje přípravy třetí řady. Oficiálním důvodem vedení je divácká nespokojenost při vysílání druhé řady. Tedy věc nikterak neobvyklá při výrobě televizních seriálů. Na internetu můžete najít petici a komentáře, které zastavení natáčení další řady dávají do různých souvislostí.

Text:: Zuzana Kopečková
Převzato z časopisu ČT+