S kamerou se zatím oťukávám

Klikněte pro větší obrázekJak už vyplývá z názvu, ve filmu 10 způsobů lásky nabídne několik hrdinek různé možnosti, proč milovat muže. Není to zrovna romantická galerie, ženy touží po penězích, po moci, po nezávazné zábavě. Jen jedna dává celé své srdce a uprostřed všeho toho zmaru za to platí vysokou cenu.

Ve filmu procházejí hrdinové z jedné povídky do druhé a marně hledáme někoho přívětivého. Anna, představovaná Lucií Štěpánkovou, je bílá vrána v hejnu tvrdých, zahořklých a bezcitných figur probíjejících se moderním světem vztahů, jimž vládne byznys.

Snění a život

Klikněte pro větší obrázekCo si mladá herečka o nelichotivém obrazu mezilidských vztahů myslí? „Je škoda, že dnešní svět je tolik uspěchaný. Lidé se málo zastavují, málo vnímají, málo jsou spolu. Přesto si myslím, že sebeobětavá láska, jakou prožívá Anna, se také najde. I dnes přece dokážeme někoho bezmezně milovat,“ věří Lucie v kousek romantiky i v této pragmatické době. Sama se ráda zasní o hezčích věcech, než které zrovna život nabízí, někdy je pro ni tak trochu osvobozující utéct od reality do vysněného světa. „I vztahy si člověk může trochu vyfantazírovat. Ale aby se pak naplnily, je třeba přání přenést do reálného světa. Ne, že by fungovalo úplně, ale alespoň částečně se to může podařit.“

Jeviště a obrazovka

Klikněte pro větší obrázekNejde totiž vždycky jen o lásku, neméně důležité jsou i mezilidské kontakty v pracovním prostředí. Lucie přišla po přestupní stanici v Pardubicích před dvěma roky do Divadla Na Vinohradech a považuje to za jeden z těch realizovaných vysněných kroků v životě. „Ve Východočeském divadle jsem měla štěstí na krásné role a pokračuje to i Na Vinohradech. Navíc jsem nečekala, že mě kolegové tak hezky přijmou. Jsem jim za to moc vděčná,“ pochvaluje si herečka prostředí, které se jí stalo druhým domovem.

Klikněte pro větší obrázekPřitom hraje ještě v nekonečném seriálu Ulice, takže časově je hodně vytížená. „Předem jsem určitě neodhadla, kolik času to zabere, v kombinaci se zkouškami a představeními na mateřské scéně je to někdy opravdu pres. Ale je to dobrá zkušenost.“ Lucii by samozřejmě potěšilo další filmování, ale zase se může plně soustředit na svá milovaná divadelní prkna. „Tam se cítím víc jistá, s kamerou je to zatím pořád takové oťukávání,“ přiznává. „Ale za příležitost natočit 10 způsobů lásky jsem byla ráda. Neminula mě nervozita z nové práce, ale nakonec prostředí bylo pracovně tak příjemné, že všechno šlo jakoby samo.“ Teď má ovšem před sebou Na Vinohradech premiéru Büchnerova Vojcka na hlavní scéně a na Nové zkušebně v komorním prostoru hraje v novince Transit od dánské dramatičky Astrid Saalbachové, takže není divu, že se při náročných divadelních projektech ani moc nechce rozptylovat ještě jinou prací.

Ze Vsetína do Prahy

A jak se dívka ze Vsetína cítí v Praze? Nestýská se jí po rodných horách? „Mám pejska a ráda se s ním procházím po městských zákoutích, stále Prahu objevuji,“ říká. „V rovinatém kraji v Pardubicích to pro mě bylo trochu nudné. Praha má neuvěřitelně mnoho tváří. Propadla jsem jejímu kouzlu a moc se mi tady líbí. To neznamená, že bych se nevracela ráda na Vsetín. Dnes ten drsný kraj ale vidím trochu jinýma očima, možná si ho při návštěvách užívám ještě víc, než když jsem tam žila každý den.“

Text: Gabriela Koulová, foto: Peter Beňa
Převzato z časopisu ČT+