Režisér a scenárista Petr Zelenka (autor Knoflíkářů /1997/, Roku ďábla /2002/, Příběhů obyčejného šílenství /2005/ či scénáře Samotářů /2000/) natočil celovečerní hraný film Karamazovi, který vznikl na motivy legendárního románu Fjodora Michajloviče Dostojevského Bratři Karamazovi. Petr Zelenka napsal scénář na základě dramatizace Evalda Schorma, kterou bylo inspirováno i pražské Dejvické divadlo, kde je hra Bratři Karamazovi uváděna již osmým rokem v režii Lukáše Hlavici a herecky v ní exceluje Ivan Trojan v roli starého Karamazova.

Petr Zelenka vytvořil originální adaptaci Dostojevského, v níž nechybí typicky Zelenkův humor, nadsázka a mystifikace. Svébytnému filmovému tvaru předcházely tři verze scénáře.

Karamazovi, jehož podtitul by podle režiséra Petra Zelenky mohl znít „Žijeme jak zvířata, ale chceme se modlit“, je dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy.

Točilo se pouhých dvacet dnů, což byl pro Petra Zelenku osobní rekord. První klapka padla 2. července a natáčení skončilo 25. července 2007.

Většina filmu vznikala v Hrádku u Rokycan, kde se nachází Železárny Hrádek – funkční fabrika soustředěná na výrobu ocele. Filmaři přes den využívali hlavní halu (tzv. úpravnu), kde si postavili pódium. Během noci (od 22 hodin až do rána) v této hale pracovali dělníci. Ve filmu vidíme prostor gigantické továrny, kde herci zkouší své představení. Stírá se zde rozdíl mezi umělci a diváky, mezi divadelní fikcí a skutečným životem. Rovněž obrazová koncepce snímku (kamera Alexander Šurkala, který má na svém kontě Šeptej či Indián a sestřička) je podřízena prostředí továrny. Jde o film natočený na klasickou filmovou surovinu 35 mm v širokoúhlém formátu. Hudbu k filmu složil polský oscarový hudebník Jan A. P. Kaczmarek, žijící v Americe, který byl oceněn Oscarem za film Finding Neverland /2004/.

Fanoušci Dejvického divadla se v případě filmové podoby můžou těšit na podobné herecké obsazení jako na jevišti. Ve snímku se představí: Ivan Trojan, Igor Chmela, Martin Myšička, David Novotný a Radek Holub. Ženské postavy ztvárnily Lenka Krobotová a Michaela Badinková, která v divadelní hře nevystupuje.

Film Karamazovi je mezinárodním projektem. Producent Čestmír Kopecký spolupracuje s Petrem Zelenkou již poněkolikáté (byl producentem Mňágy Happy-end a Knoflíkářů, rovněž je podepsán jako koproducent pod Rokem ďábla). Za polskou stranu se koproducentkou stala Karolina Ochab. Ve štábu se na natáčení sešlo 60 % Čechů a 40 % Poláků. Zajímavostí je, že na „place“ byli v technických profesích zastoupeni Poláci, kteří měli zkušenost s natáčením pro slavného režiséra Romana Polanského.