A kdo je vlastně kdo? Střet islandské přímočarosti s dánskou rafinovaností v komedii proslulého mystifikátora. Dánský koprodukční film (2006). Hrají: J. Albinus, P. Gantzler, F. T. Fridriksson, B. Erlingsson, I. Hjeljeová, M. Lyhneová, C. Christensen a další. Režie Lars von Trier (V dánském, islandském a anglickém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Utajený majitel IT firmy Ravn, který se tváří jako její řadový zaměstnanec, si najme nezaměstnaného herce Kristoffera, aby na chvíli představoval ředitele, o němž Ravn zaměstnancům tvrdí, že pracuje pro firmu už dlouhá léta v Americe. Uzavírá totiž obchod s Islanďanem Finnurem a smlouvu musí podepsat (fiktivní) ředitel. Ravn celý podnik řídí, ale nechce, aby to jeho kolegové věděli. Finnur, provázený tlumočníkem, nenávidí Dány a podpis odloží. Kristoffer tedy musí zůstat déle, než majitel plánoval…

„Je to neškodná komedie. Žádná ponaučení, žádné převratné postoje. Prostě čirá zábava,“ říká Lars von Trier o svém snímku Kdo je tady ředitel?, v němž zčásti navazuje na tradici hnutí Dogma 95 a zčásti na podobně odlehčený hraný dokument Pět překážek (2003). Nebyl by to ale známý provokatér a manipulátor Trier, kdyby vše nebylo přeci jen trochu jinak. Jistě, autor dovedně těží z rozvíjení základního námětu a vznikají tak četné komické situace, spjaté s poetikou absurdního humoru. Ústředním motivem snímku je ale střet. Střet jedince se společností i jedinců mezi sebou. V určité nadsázce můžeme tento film vnímat jako poctu Shakespearovi a Gogolovi. Trier ve svém díle odhaluje principy Hamleta a Revizora v celé jejich kráse. A činí to stejně dobře jako v proslulých Idiotech. Svléká postupně dánskou společnost kousek po kousku a ukazuje její bolavá místa. Téma snímku je ovšem natolik nadčasové, že jej můžeme vztáhnout na kterýkoliv evropský stát, nebo fungování lidské společnosti obecně.

foto: Artcam

Filmový klub
Originální názevDirektoren for det hele
Stopáž96 minut
Rok výroby 2006
 T
ŽánrFilm