Na návštěvě u Hugo Haase

Ojedinělý dokument o výrazné herecké osobnosti, který natočili tvůrci pořadu ve vídeňském bytě tohoto výjimečného muže, od jehož úmrtí uplynulo právě 50 let (1968). Připravili: J. Vondráček, J. Steinmetz a J. Nosek

Divadelní a filmový herec světového jména Hugo Haas byl svým vzhledem doslova předurčen pro role milovníků a okouzlujících světáků. Brzy však začal hrát i komické a charakterní postavy. Od roku 1925 to bylo ve filmu a od roku 1929 i v pražském Národním divadle. V roce 1937 získal státní filmovou cenu, ale pod tlakem sílícího fašismu, jehož nedílnou součástí byl i antisemitismus cítil, že již dlouho v republice nezůstane. K tomu přispěla i nepěkná událost v roce 1939, kdy byl vypovězen z Národního divadla. Zanedlouho emigroval do Paříže, Lisabonu a do USA. V Hollywoodu natáčel a režíroval filmy, prosadil se i na divadle a vyučoval na herecké škole Actror’s Laboratory. Koncem 50. let se vrátil do Evropy, kde nejprve žil v Itálii, a pak ve Vídni.

V archivním pořadu herec vzpomíná na své začátky na brněnské scéně, na angažmá v Národním divadle, na filmové role a nucenou emigraci. Tři měsíce po natočení tohoto rozhovoru Hugo Haas ve Vídni 1. prosince 1968 umírá. Připravili J. Vondráček a J. Nosek.

Hugo Haas
herec, scenárista, textař

Hugo Haas

* 19. 2. 1901

† 1. 12. 1968


Stopáž60 minut
Rok výroby 1968
 ST čb 4:3
ŽánrDokument