Režisér, který se původně prosadil jako úspěšný herec, a v jehož pozdním debutu již doznívala uvolněná atmosféra šedesátých let (2009). Režie M. Šulík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vít Olmer se zprvu u filmu prosadil na druhé straně kamery jako úspěšný a vyhledávaný divadelní a filmový herec. Měl štěstí na zájem takových klasiků jako byl Václav Krška, Karel Kachyňa či Jiří Weiss a krátce po absolvování DAMU se mu podařilo získat angažmá v Národním divadle.

Studium filmové režie na FAMU dokončil v roce 1966 a záhy získal věhlas nekonvenčními krátkými snímky, z nichž vynikla zejména sonda do životů bývalých příslušníků šlechty za socialismu (Občané s erbem, 1966). Na poli hraného filmu se uvedl náladovým snímkem Houslista (1969), v němž působivým způsobem propojil umění s reminiscencemi na vojenský výcvik.

V roce 1970 se mu podařilo ještě debutovat hraným filmem Takže ahoj (1970), který i přes direktivní zásahy vedoucího dramaturgie stále těžil z impulsů šedesátých let díky autenticitě prostředí a přesvědčivému obrazu tápající mladé generace. Vzhledem k herecké účasti ve francouzském snímku Těch několik dní (1968), jenž bezprostředně zobrazil sovětskou invazi, a kvůli tématu snímku Občané s erbem bylo Olmerovi znemožněno pokračovat ve filmové režii.

Další léta se věnoval dabingu a k hrané tvorbě se mohl vrátit až po deseti letech – ovšem pouze v žánru dětských filmů. Vrcholné období jeho tvorby přichází až v polovině 80. let a v jeho čele stojí snímek Bony a klid (1987), v němž Olmer nekompromisně zachytil marasmus rozkládajícího se režimu. Po revoluci natočil první film v soukromé produkci Tankový prapor (1991).

Vít Olmer
herec, režisér, scenárista

Vít Olmer

* 19. 6. 1942


Stopáž57 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrDokument