Cílevědomá režisérka obohatila kinematografii šedesátých let jediným nekompromisním snímkem, jenž zůstal před diváky dvacet let utajen (2009). Režie M. Šulík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Režisérka Drahomíra Vihanová se narodila 31.7. 1930 v Moravském Krumlově. Vystudovala hudební vědu a estetiku na filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně a současně klavír na brněnské konzervatoři (1955). Působila v rozhlase a později jako externí scenáristka a asistentka režie v hudebním vysílání ČST. Poté vystudovala režii a střih na FAMU, kterou absolvovala v roce 1964 filmem Fuga na černých klávesách, který vypráví o černochovi studujícím v Praze. Film zvítězil na Festivalu studentského filmu v Marseille a získal cenu na přehlídce filmů pro mládež v Cannes 1966.

Jako pomocná režisérka spolupracovala s Otakarem Vávrou na realizaci filmů Romance pro křídlovku (1966) a Třináctá komnata (1968). Natočila v té době jediný dlouhometrážní hraný film Zabitá neděle (1968, uveden byl až v roce 1990), expresívní a evokující prázdnotu jednoho volného dne mladého důstojníka v malém městě.

Jako dokumentaristka se výrazně prosadila a natočila mnoho pracovních dokumentů, například Dva týdny se správnými chlapy (1977), Dalešická suita (1978), Rozhovory (1983), Den hlavního inženýra (1981). Ve filmu Počítané dny (1980) zobrazuje vězně, kteří se poprvé dostali do rozporu se zákonem, v snímku Zahrada plná plenek (1982) ukázala nelehký úděl obyvatelky ostravského domova pro svobodné matky. Ve spolupráci s kameramanem Janem Špátou natočila esejistický dokument Hledání (1979), zachycující režiséra Františka Vláčila v okamžicích tvořivého úsilí při realizaci filmu Koncert na konci léta. V devadesátých letech se vrátila k hranému filmu (Pevnost, Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba).

Za své dokumentární i hrané filmy získala několik desítek cen na domácích a zahraničních festivalech.
Je kmenovým pedagogem FAMU, v roce 2004 byla jmenována profesorkou.

Otakar Vávra o Drahomíře Vihanové

Při realizaci filmu Kladivo na čarodějnice byla mou pomocnou režisérkou Drahomíra Vihanová, která u mne vystudovala FAMU. Stala se z ní význačná režisérská osobnost české nové vlny. Její celovečerní hraný film Zabitá neděle byl zakázán pro beznadějný děj, povolen byl až těsně před revolucí spolu s ostatními protestními filmy. Vihanová pracovala také jako vynikající dokumentaristka. Všechny její filmy jsou syrové až tvrdé nekompromisním názorem na osud člověka a nesou pečeť její výrazné umělecké osobnosti.

Text: Marie Formáčková
Převzato z časopisu ČT+
Drahomíra Vihanová
režisérka

Drahomíra Vihanová

* 31. 7. 1930

† 10. 12. 2017


Stopáž57 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrDokument