Významný český scenárista a spisovatel, autor populárních životopisných esejů o slavných českých osobnostech, scenárista řady českých i zahraničních filmů a hudební znalec zemřel včera -v sobotu 17.3. ve věku 89 let. Portrét z cyklu Zlatá šedesátá uvádíme jako vzpomínku na tuto všestrannou osobnost české literatury a filmu. Režie M. Šulík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Před několika dny nás opustil prozaik, filmový a televizní autor a muzikolog Zdeněk Mahler (*7. 12. 1928 – †17. 3. 2018), který patřil k významným popularizátorům české historie a kultury. Začínal jako čerstvě vystudovaný pedagog ve vzdělávací redakci Československého rozhlasu a v polovině padesátých let se stal tajemníkem ministra školství Františka Kahudy. Jeho tvůrčí dráha je spojená až s nástupem další dekády, kdy působil jako dramaturg Laterny Magiky a podílel se na legendárním představení Alfreda Radoka Otvírání studánek (1960). Počínaje rokem 1960 se stal tvůrcem „na volné noze“ a věnoval se psaní knih, divadelních her, muzikologii a od roku 1967 také scenáristice.

Hned jeho první počin pro filmová plátna Svatba jako řemen (1967) v režii Jiřího Krejčíka se zařadil ke komediální klasice, která ztělesňuje uvolněnou atmosféru šedesátých let s nábojem srovnatelným s Formanovými mezinárodně úspěšnými filmy. Liberální duch se odráží i v tragikomediích o smutných koncích milostných her, jež se shodně odehrávají v prostředí mediálních redakcí (Jak se zbavit Helenky – 1967 a Flirt se slečnou stříbrnou – 1969). Mezi těmito počiny se však Mahler stal autorem svého nejzásadnějšího díla šedesátých let – působivé adaptace románu Nebeští jezdci (1968) v režii Jindřicha Poláka, která na plátně rehabilitovala československé válečné letce pod britskou perutí. Civilní pohled na každodenní osudy válečných hrdinů vznikal jen díky svobodnému ovzduší Pražského jara.

V napjaté atmosféře po srpnových událostech napsal Mahler za jedinou noc scénář k vypjatému podobenství Den sedmý, osmá noc (1969), jehož překotné natáčení pod hrozbou zákazu z vyšších míst pozoruhodně přispělo horečnaté výpovědi. Ke scenáristické práci se vrátil jako mnozí mladí filmaři 60. let až v polovině následující dekády a jeho tvorba odrážela stále silnější zájem o hudební historii. Stál tak za řadou nekonvenčních životopisných snímku vymykajících se normalizační šedi – ať už šlo o portréty pěvkyně Emy Destinové (Božská Ema – 1979), hudebního skladatele Antonína Dvořáka (Koncert na konci léta – 1979) či o opakované návraty k osobnosti W. A. Mozarta (odborná spolupráce na scénáři filmu Amadeus, historická detektivka Zapomeňte na Mozarta – 1985, minisérie Wolfgang A. Mozart – 1991). V posledních letech se realizace dočkal Mahlerův scénář k filmu Lidice (2011), jenž vznikl na základě jeho novely Nokturno.

Zdeněk Mahler
spisovatel, scenárista

Zdeněk Mahler

* 7. 12. 1928

† 17. 3. 2018


Stopáž57 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrDokument